„Hodný holky zlý kluky chtěj“ tvrdí Harlej na svém novém CD

  • Číst 8084 krát

Rocková stálice Harlej vydává nové CD a tak jsme kontaktovali Tondu Rauera a položili mu pár otázek. Každopádně recenzi CD pro vás chystáme také.
Jak dlouho vznikalo vaše nové album?

Od doby, kdy jsem se začal probírat vstupními nápady a dodělávat z nich písničky, tak zhruba 15 měsíců. Samotné nahrávání pak už tolik ne. Ze začátku roku 2016 jsme nahráli „Odcházím“, koncem prázdnin „Hodný holky zlý kluky chtěj“, „Parlament“ a základy „Stává se stává“ a koncem roku zbytek. V lednu se všechno mixovalo a dodělávalo.

Kde bylo nahráváno?

Náš kamarád a v podstatě „dvorní zvukař“ Harleje Standa Baroch má studio, které je součástí studií Českého národního symfonického orchestru. Většinou točíme tam a teď to nebylo jinak. Studiu je špičkově vybavené a to i klasickými analogovými mašinkami a to máme rádi.

Kdo je autorem textů a kdo hudby?

Většina muziky je jako vždycky na mě. Jednu věc napsal Tomáš a jedna věc je cover od Plexis. O texty se rozdělili Tomáš Miřátský, Kuba Ryba s Pekařem, Radek Mihok, Petr Kyrián a já.

Kdo je autorem obalu alba?

Tam je to složitější. Tu ideu jsem měl já, obrázek nakreslil Petr “Vinc“ Havlíček z KH’filmin, kteří natočili naše poslední dva klipy a výtvarnou stránku dodělal Kousek, což je kromě toho, že je výtvarník zároveň kytarista Matahari a Loco Loco.

Kde berete inspirace pro skládání nových písní?

Všude možně. O mě je třeba známý, že většinu písniček vymýšlím na dovolený v Řecku, mám klid, hraju si a nápady prostě přicházejí

Jsou na albu nějací hosté – jestli ano jací konkrétně?
Ano, na CD je nově nahraná naše starší věc Odcházím a to tentokrát jako duet Tomáše a Vládi Šafránka, takže jeden host je Vláďa a v jedné věci nás doprovází smyčcový kvartet Gadrew Way.

Kdo vám nejvíce pomáhal s kompletní realizací nového alba?

Pomáháme si sami. Ale ve studiu samozřejmě hodně dáme na názor Standy Barocha, který sedí za pultem a hlídá, aby všechno hrálo a znělo tak jak má. Známe se fakt dlouho a jeho hlas je pro nás důležitý.

Vy také točíte hodně klipů, kolik jich máte v plánu z nového alba a můžete prozradit konkrétní písně?

Už máme klip na Hodný holky a Stává se stává. Momentálně se připravuje klip na Strážní andělé a chceme ještě udělat Možná, Bali a Máme to spočítaný, to by byl asi ideál. Snad to vyjde ...

 DSC1590 filter

Jak nebo podle čeho jste volili název nového alba?

Tady to bylo jednoduchý, Hodný holky zlý kluky chtěj už lidi znali, pojmenovali jsme CD podle tý písničky kvůli tomu.

Vaše texty jsou často formou příběhů – jsou to většinou vaše životní příběhy, nebo jen tak vymyšlené, co se třeba stát mohlo někomu?

Myslím, že hodně věcí se stalo nám nebo někomu v našem okolí. V Harleji jsou texty o věcech, který se mohou stát každému. Konkrétně by to byla ale spíš otázka na textaře, oni ty příběhy píší


Vy hodně koncertujete, přesto každé dva roky vydáváte nové album. Kde na to všechno berete čas a energii?

Každý muzikant má podle mě nutkání dělat nový písničky. Člověk si dává dohromady nápady, a když jich je tak akorát, udělá se CD. Nemám pocit, že je na to třeba hledat energii, je to zábavný.

Bude nějaký křest vašeho alba? Jestli ano, kdy a kde?

Nevím, jestli CD pokřtíme, chtěli jsme to udělat v Praze na tisícátém koncertě Harleje, nakonec jsme ale velký pražský koncert posunuli až na podzim, na 14. 10. 2017, kdy zahrajeme po dvou letech ve Velkém sále Lucerny a tentokrát nás tam na části koncertu doprovodí i symfonický orchestr. Tím pádem uvidíme, jestli CD pokřtíme někde v průběhu tour nebo ne :-))). Necháme to náhodě

Trávíte společně mnoho času, nepociťujete nějakou ponorkovou nemoc? Jestli ano, jak jí zaháníte?

My jsme dost z jiných míst, takže spolu zase tolik času netrávíme, vidíme se hlavně kolem koncertů. Samozřejmě se rozpory občas objeví, ale dokážeme je vyřešit, nesme už malý kluci 

Hrajte raději venku nebo pod střechou a proč?

Oboje má něco, pod střechou je to většinou „jistější“, neprší, všechno si člověk připraví, jak chce. Venkovní akce jsou zase super tou atmosférou kolem, oboje má svoje kouzlo.

Máte v České republice místo, kde opravdu rádi hrajete a kam se rádi vracíte – jestli ano proč zrovna to místo?

Těch míst je víc, nechci jmenovat jen jedno 

 DSC1719

Kde byste si ještě chtěli zahrát?

Tohle se těžko vybírá, mě baví hrát a je mi jedno kde, pokud ten koncert běží dobře. Když se baví fandové a kapela, tak nezálež na tom, kde se hraje.

Kam byste ještě Harlej chtěli posunout?

Tohle je častá otázka a já vždycky říkám, že chci aby Harlej fungoval, bavil lidi a bavil nás co nejdéle, to je to co bych chtěl. Muziku jsem nezačal dělat jako soutěž, kdo se dostane dál, ale protože mě to baví a miluju to. Můj cíl bylo hrát, nepřemýšlel jsem o tom kde a pro kolik lidí.

Jaké máte plány do budoucnosti?

Nejbližší plány jsou koncerty, klipy a podzimní Lucerna. A pak samozřejmě dál, další koncerty, písničky…….

Mají členové vaší kapely ještě nějaké sólové projekty – jestli ano, kdo a jaké?

Já hraju souběžně s Harlejem ještě v Alkeholu, Kolinss v Debustrolu a to je vlastně všechno.

Je něco co byste našim čtenářům rádi závěrem vzkázali?

Žijte život tak, aby jste si na konci nemuseli nic vyčítat 

Za rozhovor děkuje
Pro Rockpalace Martin Fejfar