Danem Dobiášem o Kečupu a novém CD

  • Číst 7318 krát

Kečup, další z kapel z bohaté rockové líhně západočeského kraje. Na kontě mají 9 alb a 2 DVD, za pár hodin jim vychází jubilejní desáté album podle mého mínění v té nejsilnější sestavě. Už první dva singly (Sofie a Příběh) naznačily, že se máme na co opravdu těšit a že kapela je v plné formě tak, jak ji známe ze zábav a tanečních parketů, kde měla kapela vždy plno a zájem o kapelu trvá i v dnešní težké době. Povídáme si s Danem Dobiášem.

Než si začneme povídat o novém albu, pojďme našim čtenářům přestavit další legendu z Plzně, kterou jste (vedle kapel jako Odyssea, Extraband, Elegie, Sifon, Vizír…, a z těch tvrdších Excalibur, Tudor, Fata Morgana….) se za svou existenci stali. Každopádně vaše historie na webu je ten nějak „skoupá“ na info, takže jak jste se jako „Kečupáci“ poznali, přišli jste z různých kapel, nebo Kečup byla někoho z vás prvotina? Vydržela tahle aktuální sestava do dneška, nebo byly chvíle krásných návratů??
Tak kapela Kečup už existuje něco přes třicet let, přesně by ses musel zeptat Karla, on je v Kečupu od začátku, ale vím, že příští rok budeme slavit a bude to velký. Já jsem přišel do Kečupu v roce 1994 ze skupiny Sifon, kde jsem působil tři roky a natočil s nimi dvě alba. Pamatuji si, že jsme s Karlem Paulem byli v té době hodně velcí kamarádi a tak nějak jsme spolu i chtěli hrát, v Sifonu byly tenkrát nějaké interní problémy, tak jsem odešel a vlastně hned další týden po odchodu jsem hrál v Kečupu. Začala velká éra, hráli jsme i 20x do měsíce a v podstatě každý rok jsme natáčeli CD s novými písničkami. V roce 2000 jsme nastoupili do muzikálu Starci na chmelu, který se hrál v Praze v divadle Millenium a to byl takový vrchol naší tehdejší éry. Začala trochu ponorková nemoc, já chtěl dělat sólové album, takže jsem v roce 2002 odešel a hned o rok déle jsem vydal svoje sólové album Poprvý. Dalších 12let jsem o Kečupu slyšel jen z doslechu a v roce 2014 jsem se vrátil vlastně jen na vzpomínkové tour, ale v průběhu koncertů začala znovu mezi námi fungovat chemie a bylo jasný, že se vrátím nastálo. No a tak to je dodnes.

Co vaše vzory na úvod vašich začátků, vzpomenete si ještě na první vystoupení/zábavu??? Byly místa, kam jste se rádi vraceli a vracíte?? Taková ta „domovská“ scéna.
Poslouchali jsme tvrdší muziku, AC-DC, Iron Maiden, já hodně Bon Jovi, z českých kapel jsme milovali Lucii, se kterou se nám potom poštěstilo hrát v Plzni na Lochotíně. Ale myslím, že stylově jsme si udělali svoji kečupáckou hudbu, ke které se teď novým albem vracíme. Moje první vystoupení s Kečupem bylo v Chyškách u Milevska, pamatuji si to velmi dobře, protože po vystoupení tekl alkohol proudem.:-) A jestli se ptáš na moje úplně první vystoupení, tak to bylo v 16letech s mojí kapelou Expander v Heřmanově Huti. Následoval po vojně Sifon a pak už Kečup. Odehráli jsme strašně moc zábav a koncertů, s Kečupem se velmi rádi vracíme dodnes na Domažlicko, milujeme Mrákov, Klatovy, Tachovsko, domovské místo Kečupu Nýrsko a samozřejmě Plzeň. V západních Čechách je málo míst, kde jsme nehráli a vlastně kamkoliv se rádi vracíme, kde to naše fanoušky baví. Do posledního alba se mnou, které se jmenovalo Planety, jsme hráli po celé republice, pravidelně nás hrála rádia a vystupovali jsme i v televizních pořadech.

foto uprava1

Zatím poslední album Kečup Live vyšlo v roce 2006, Ještě se zastavím u něj, bylo tam dost hostů – Smolík, Langmajer, Brožová, Absolomová, jak se vám povedlo sehnat tolik atraktivních jmen a jak se tvářily na pozvání? Měl z nich někdo problém (jsem netušil, že svobodník Kouba je zpěvák -))?? Popř. odmítl vás někdo?
To si trochu teď pleteš, to album, na které se ptáš, vyšlo rok po mém odchodu v roce 2003 a jmenovalo se Best of Kečup a ano, máš pravdu, vystupovali na něm tito naši společní kamarádi. Pokud vím, nikdo problém neměl, byli a jsou to myslím stále naši přátelé. Tenkrát jsme se s Karlem po mém odchodu trochu hecovali, já sólová deska, on naši společní kamarádi. Ale bylo to dobře, nakoplo nás to k další práci a pak po letech jsme se znovu spojili. (Dan má pravdu, opravdu šlo o Best of)

Vy jste se blýskli i v muzikálu Starci na chmelu, jak se vám povedlo tohle? Tuším, že Brutus byl v Indiánském létu, Katapult Hon na kočku… není moc rockových kapel, které dostanou takovou příležitost.
Za tu příležitost dodnes vděčíme Jirkovi Vondráčkovi, který si nás do muzikálu vybral. Někde nás slyšel, my pak s Karlem seděli někde v hospodě a v tom zazvonil telefon a Jirka nás pozval na konkurs, který jsme zvládli a nastoupili do vlaku, který jsme vůbec neznali. Byla to obrovská zkušenost a spousta nových přátelství, ať s Luckou Vondráčkovou, Jitkou Asterovou, paní Chýlkovou, panem Hrušínským, Věrou Holubovou a dalšími. Krásné dva roky. Muzikál skončil po vytopení divadla při záplavách 2002.

Kečup se na jednu dobu odmlčel, co dalo podmět, že jste se zase dali dohromady? Byla to už tahle dnešní sestava?
Kečup se neodmlčel, mým pohledem spíš jel na půl plynu, myslím, že náš tandem s Karlem je prostě nenahraditelný a teď jsme se o tom přesvědčili při natáčení nového CD, kdy vše klapalo jako tenkrát, když jsme dělali první společné album Svatební.

Ale k novému albu, které vydáváte po dlouhých 19ti letech. Což je myslím hoooodně dlouhá doba. Co bylo důvodem? Přetlak skladeb, chyběla vám atmosféra ve studiu, nebo sis Dane odskočil od ABBA Stars??
Myslím, že na tohle jsem dal odpověď v minulé otázce, co se týče Abba Stars, tahle kapela vznikla naprostou náhodou a já ani můj kamarád Michal Vaněk, se kterým jsem ji zakládal, jsme netušili, že budeme slavit příští rok už 18let a procestujeme kus světa.

Můžeme prozradit, že deska se jmenuje Náš příběh, což je zavádějící název. Půjde o „výpověď“ či zpověď kapely? Má deska nějaký koncept, který se táhne deskou?
Ano, CD jsme udělali ne proto, že musíme, ale že jsme chtěli, hrozně nás bavily chvíle ve studiu a když jsem napsal duet pro mě a pro Karla tak ho Karel opatřil přesně textem, který vystihuje vše. Naše kamarádství, naše úspěchy, naše propady. A hlavně náš návrat na scénu v plné polní.  Proto Náš příběh a celá deska je návrat ke kořenům toho, co Kečupu šlo vždy nejlíp. Tvrdé kytary, melodika, bez pozlátek, bez samplů, prostě starej dobrej Kečup.

Myslím, že jste album Náš příběh nahrávali v nejsilnější sestavě, kterou kapela měla, jaká byla nálada při nahrávání? Nebyla ponorka, povedlo se vám krotit svá ega? Docházelo ke „třenicím“ mezi vámi ohledně songů co ano a co ne a kdo měl právo veta?
Měl jsem z toho trochu obavy, protože tenkrát jsme myslím tři poslední CD dělali tak trochu odděleně. Já svoje písně u sebe ve studiu a Karel ve studiu Mercury u našeho kamaráda Romana Šandora (rozhovor s Mashou). Letos jsme vše dělali společně a panovala skvělá atmosféra, vlastně několik měsíců. Bicí jsme dělali ve studiu Klášter Teplá, které vlastní skvělý Jirka Chaloupek. Tam zbytek potom ve studiu u mě. Myslím, že se pohodová atmosféra z natáčení přenesla i na CD. Nesmím zapomenou na naše kluky, bicí nahrával Pavel Černý a basu samozřejmě Fany Veselák. Kompletní finále jako mastering a míchačku jsme opět ale dokončili ve studiu Klášter Teplá.

Titulní skladbu již propagujete na You Tube a je opravdu výborná, hitovka. Kolik skladeb na albu ve finále bude a můžete je několika slovy představit?
Děkujeme za pochvalu, za 14dní má už singl Náš příběh přes 7tis shlédnutí, což je skvělé. Na albu je 10 skladeb, z toho jedna, kterou máme hodně rádi, ale nikdy nikde nevyšla a to je Stopařka. Dalších devět je nových věcí z mojí a Karlovo dílny.

Použili jste všechny skladby, nebo byl i vylučovací způsob a tak zůstaly některé songy do „zásoby“.
Vybrali jsme skladby, za kterými si stojíme, v zásobě něco zbylo, ale není toho mnoho.

Kdo se autorsky podílel na albu? Zatím jsem slyšel dvě skladby a myslím, že jste se od Čau brouku zvedli a hodně levelů.
Jak říkám, autorsky já a Karel, letos vyšel autorsky lépe Karel, protože složil všechny texty, které on umí opravdu velmi dobře. Autorsky bych nezapomněl právě ani na kluky, Pavel vymyslel na CD opravdu zajímavé, tvrdé, až metalové bubny a i Fany přispěl skvělou basou.

Na kolik je na desce zcela nový materiál? Koukám, že první singl – Moje malá Sofie je již z roku 2017 a notabene klip je nahraný v kostele, jak se vám to povedlo?
Tak my jsme měli vymyšleno, že napřed vyjde singl a pak nové CD, ale trochu se vše zpozdilo vinou corona viru. Klip na píseň Moje malá Sofie se natáčel v Boru u Tachova na zámku, moc se nám líbilo to místo, má atmosféru.Bude na albu nějaký zajímavý host?Ne, CD je jen naše záležitost, jako kdysi.

Že výjde klasické CD je jasné, předpokládám, že budou i ty elektronické média jako Spotify, Itunes, když jsme spolu bavili padla i možnost vydání alba na vinylu?
Uvidíme jak se bude CD líbit a vinyl bychom chtěli moc. To ukáže čas.

Jste zkušení a letití muzikanti, jste s albem 100% spokojeni i po nahrání? Je tam podle vás nějaká „nesmrtelná“ skladba jako třeba Slepá, Lilie, Izabela…které se staly pomalu součástí každého vystoupení? Jak lidé reagují třeba na Sofii?
Jsme velmi spokojeni, nesmrtelnou se skladba stává až po několika letech, tak uvidíme. Samozřejmě skladby o kterých mluvíš jsou časem prověřené, všechny byly rádiové hity, máme je rádi, takže s námi putují po všech vystoupeních.

foto uprava2

Zažili jste kdysi boom koncertů a zábav, všude se hrálo, všude bylo plno, jak vidíte dnešní dobu? Rocková mládež odrostla, nebo v čem vidíte, že na koncerty dnes už mladí tolik nechodí?
Nemyslím si, že mladí nechodí, spíš si dobře vybírají. Zábavy je mnoho, spousta kapel na výběr a každý si najde své. V tom je tahle doba spravedlivá. My máme svůj okruh fanoušků a fanynek a jsme za ně nesmírně rádi. Pokud CD Náš příběh osloví i nové, budeme ještě radši.

Pánové, já vám děkuji za váš čas, ještě nám prosím pověste, kde najdeme info o kapele, koncertech… a vzhledem k tomu, že oba pilotní singly z nového alba jsou parádní, nebudu se vás dnes tradičně ptát na váš nejoblíbenější klip, a dám sem drze sám oba.
Nejčerstvější info o kapele a koncertech najdeš na FB,  dále na Instagramu - Kečup official web
Děkuju

PS: Vyhlásili jsme soutěž o napsání textu na naše CD na našem FB. A vyhrál to náš velký fanda Ondřej Melichar, který složil text na moji písničku, kterou nazval Prázdná postel. Jsme rádi, že se naši fanoušci zapojili, přišlo opravdu hodně dobrých textů. Za to jim děkujeme a možná další ještě použijeme.