Benefit v roce 2023

  • Číst 7043 krát

Benefit, pro mne kouzelné slovo, které jsme vyhlíželi na bílých plakátech, které oznamovalo vystoupení této skupiny. Kolikrát je člověk viděl a slyšel už asi nespočítám, kolik kilometrů za nimi najezdil jak by smet. Měl jsem štěstí, že jsem je zaregistroval v roce 81 a tak zažil tu úchvatnou atmosféru narvaných parketů a sálů, kde tahle kapela řádila jak se patří k naší velké radosti. Prostě to byla a je láska na celý život. Plejáda muzikantů, kteří se vystřídala v kapele je veliká...mnoho jich odešlo, mnozí i tam, odkud již není návratu. Posledním "Mohykánem" který zůstal kapele věrný od roku 81 s malým "odskočením" k Markyz John je Milan Vipler, občas mu zavolám a zjišťuju, co je nového.

Milane, dokážeš spočítat, kolikátou sezónu už táhneš „káru“ Benefitu v letošním roce?
Do Benefitu jsem nastoupil v roce 1981 a od roku 1984 se o kapelu starám až do dnešních dnů.

Kapely se snažily často zpívat v anglickém jazyce, měly pocit, že je to světovější, Benefit sázel především na české texty, pokud nepočítám legendární závěrečnou medley, bylo to i tím, že jste měli výborné textaře?
No, myslím, že hlavním důvodem bylo, že nikdo z nás angličtinu moc neovládal a zpívat  něco v jazyce, který neumíš, by byla asi pěkná blbost. Navíc žijeme tady a hrajeme pro české publikum, takže čeština byla jasná volba a byl by nesmysl na tom něco měnit.
O texty jsme se vždy starali sami. V první fázi to byl Jirka Obst, později i Jirka Zoul a poslední roky píšu i já a náš dvorní textař Jirka Modranský.

rockpalace benefit 2023

Dlouhou dobu se pohybuješ v bigbítu, Benefit docela určitě za sebou nechal nesmazatelnou stopu v našem bigbítu. Co ty, když se „otáčíš“ historií, udělal by si dnes něco jinak? Co ti benefit dal a co ti vzal, potažmo muzika?
Člověk by asi vždy rád změnil některé věci, které už ale změnit nemůže. Takže si myslím, že vše, co se stalo, se mělo stát. Hlavně se musíš dívat dopředu a dělat vše pro to, aby se kapela někam posouvala. A to se nám snad i trochu daří.
A co mi muzika dala? Radost ze života a spoustu krásných zážitků. Je to láska na celý život.

Benefit neměl na růžích ustláno, návštěvnost na vašich zábavách byla příslovečná a často překračovala tisícovku, což asi nelibně nesli soudruzi a hudební konkurence, potkaly i vás nějaké zábavy a omezení?
Taky nás to potkalo, hlavně v osmdesátých letech, kdy na nás chodilo spousta anonymních i oficiálních stížností. V té době jsem se stal stálým návštěvníkem na kriminálce nebo na Krajských národních výborech a neustále jsem musel něco vysvětlovat, no a v mnoha případech nám zakazovali vystupovat na různých místech republiky, až to nakonec vyvrcholilo zákazem činnosti na půl roku. Ale jak vidíš, přežili jsme.

Co nové CD, na kapelu s tak bohatou historií jste těch nosičů nevydali zase tolik, říkal jsi, že něco máte rozpracováno. Jak jste daleko a na co se můžeme těšit? Bude nějaký bonus?
Máš pravdu. V devadesátých letech vyšli tři kazety a od roku 2011 jsme natočili tři autorská alba (Rokenroll, A ta je dobrá a Jsme v pohodě). To poslední  jsme vydali před sedmi lety. Takže teď konečně pracujeme na nové desce, která by měla vyjít na podzim tohoto roku. Zatím to vypadá dobře a doufám, že se to vše povede dotáhnout do dobrého konce. Myslím, že se můžete těšit.

Jaké je složení Benefitu v roce 2023? Přestože jde prakticky o dvougenerační kapelu, tak držíte stále pohromadě. U vás se točí jen zpěváci, máš recept, jak udržet soudržnost kapely?
Základ kapely se u nás opravdu mění opravdu jenom výjimečně. Poslední složení je spolu cca 20 let. Ten nejmladší je s námi devět let.
Bohužel letos nás opustí Venda Kalaš, který skončí v červnu. Byl s námi 20 let, ale rozhodl se a my to respektujeme. Nehledejte v tom žádné drama, dál jsme zůstali přáteli a tak by to po těch letech mělo být.
Od července s námi bude vystupovat nový baskytarista. Můžete se těšit na Lukáše Horského (Continue a … a vůbec). Je to skvělý hráč a myslím, že k nám dobře zapadne.
Jinak složení zůstává beze změn. Vláďa, Matěj a Jakub Koudelkovi, Jirka Jech, Lukáš Horský a Milan Vipler.

rockpalace benefit lukas

Benefit silně neovlivnili pouze mne, ale stovky jiných fanoušků, kteří rádi vzpomínají ať na koncert v Pečkách, Převýšově (tam, jsem ze Semil vlakem táhnul B73 kotoučák, abych měl zábavu nahranou) nebo Svijanský Újezd…nezvažujete o nějakém vzpomínkovém CD právě se starými skladbami?
Nevím, pořád se zabývat minulostí není pro mne. Ale vydat nějaké Best of Benefitu možná stojí za úvahu. Ale vybrat z těch desítek skladeb cca 12 věcí by nebylo zrovna jednoduché a těžko bychom uspokojili všechny. Uvidíme. Třeba zájem bude a vydáme to.

Jedna vaše skladba, se kterou jste tehdy vystoupili v televizním TKM, se jmenovala 2005. Kdyby ti tehdy někdo řekl, že Benefit hravě přečká rok 2005, ale že bude akční ještě v roce 2023, co by si mu řekl?
No nevím, co bych na to řekl. Tenkrát by to asi málokdo předpokládal. Držet kapelu takovou dobu nad vodou je někdy opravdu těžké, ale zatím daří a jsem tomu rád.


S tím mě napadá jedna zásadní otázka, měl si někdy za tu éru chuť se vším prásknout, vykašlat se na muziku?
Asi stokrát

Benefit už v prakticky prvopočátcích  sázel jako jedna z mála kapel na dva zpěváky. Proč?
Opravdu nevím, asi že ve dvou se to lépe táhne.

Milane, jak je to s hraním Benefitu? Staří fandové odrůstají, jak se muzika kapely zamlouvá těm později narozeným návštěvníkům?
Děláme všechno pro to, abychom oslovili i ty mladší. Čas ukáže, jestli se nám to daří.

Co tvoří nosnou kostru vystoupení Benefitu v roce 2023? Jsou tam stále legendární pohádky… jsou hity, které musí zaznít?
Hrajeme hodně věcí z posledních tří desek, ale samozřejmě i všechny staré  věci, které po nás lidi chtějí včetně pohádek.

Závěrem se tě zeptám, jaké plány máte v roce 2023? Prozraď nám, kde lidé najdou informace o vás? Pokud ti to nebude vadit, vybral jsem v závěru dva klipy.  Jedno bude zvukový 60min. záznam, který jsem kdysi dělal pro rádiový Rockpalác s historií Benefitu a druhý je váš poslední klip Vzdálená.
Od konce května jedeme celé léto 2023 a hlavním cílem je nová deska a případně nový klip jako promo. Takže držte palce a těšíme se na Vás.