Andy o nové kapele a odchodu od Katapultu

  • Číst 8385 krát

Odchod mladíků od Oldy Říhy, aby se postavili na vlastní nohy, způsobil v rockovém světě velký poprask. Co k tomu Andyho vedlo a proč založil novou kapelu, jisté místo vyměnil za nejisté, na to jsme se zeptali samotného Andyho.

Ahoj, hned na úvod, The Papper Jack, přestože anglický název, zpíváte bohudík česky. Má název kapely hlubší význam?
Ahoj, název naší kapely má na svědomí bubeník Ondra Timpl ... napadlo ho to na záchodě a víc říkat nebudu.

Jistě pro nějaké lidi budete velkou neznámou, můžete nám představit kapelu, a jak jste se dali dohromady?
No, tak za všechno může asi Katapult. Jak už je to napsáno na našich stránkách, prostě jsme ve volných chvilkách (většinou před a po koncertech Katapultu) jen tak hráli, hráli a hráli. Vůbec jsme nemysleli na budoucnost, bylo to prostě jen tak.

Co stylově? Kam se řadíte?
Já si myslím, že řadit se někam je nesmysl. Podle mě je hudba buď pěkná, anebo ošklivá, tak jako se ženskýma ... a my jsme celkem hezký kluci.

DSC 3154xW

Každopádně čtyři lidičky v kapele. Jak je to s rozhodováním a z jakých kořenů kdo „vzešel“? Jste vyznavači stejného hudebního stylu, nebo to máte každý jinak?
No, když budu mluvit za sebe, tak pro mě jsou to jednoznačně Katapult, KISS, Stouni, ZZ TOP a další kapely 60. - 70. let. Ostatní to mají podobně + bubeník miluje QUEEN.
A rozhodování ??? Vždycky se musíme domluvit všichni čtyři.. Nejsme kapela jednoho chlápka.

Vaše první album se jmenuje Zpátky na stromy, zaujal mě především luxusní box, který jste nabídli v limitovaném počtu. Není zvykem, aby kapela svůj první počin nabídla tímto způsobem. Chtěli jste na úvod „šokovat“ ?
Šokovat ani ne, spíš máme rádi hezký věci.... a když je to první album, tak ať je aspoň trošku hezký, ne!?

Jak jste se podělili o práci na CD? Šlo o kolektivní práci? A vůbec, sice album čeká u nás na recenzi, ale představte album našim čtenářům vaším pohledem, jak vznikaly skladby …
To je strašně jednoduchý. Já s Johnnym (guitar) uděláme demo (hudba i text) a pak přijede Ondřej a José pracovat na společným aranžmá. Zkoušíme pak pořád dokola až do doby, kdy se nám to všem líbí!

Nelze přehlídnout, že Andy a Ondřej byli po nějakou dobu součástí legendárního Katapultu, který představuje Olda Říha. Jak se mladí muzikanti dostanou do kapely o generaci starší a nota bene hned do takové legendy?
Tak za mě ... můj sen, kterýmu jsem šel naproti. Dělal jsem technika Dědkovi (poslední turné 2008) a pak jsem to vzal po něm.
Bubeník byl doporučen Oldovým známým na konkurz ... a dal to!

Co vám dalo/vzalo hraní v Katapultu?
Zase mluvím za sebe. Hodně mi dalo a nic mi nevzalo.

Jaký jste měli vztah k věcem jako Vlaky v hlavě, Lesní manekýn, Půlnoční závodní dráha…. Přece jen to jsou hity o pár desítek starší, než vy?
To je asi tak, když to hraju na koncertě a vše jede jak má, tak jsem tak nabitej, že bych dal do držky... i STALLONEMU :-). Strašně mě to nabíjelo!

Měli jste v playlistu skladbu, kterou jste milovali a naopak? Většinou muzikanti mají skladbu, kterou publikum vyžaduje, a oni jí bytostně nesnáší, jak to bylo u vás?
Já všechny miluju! Pokaždý si na zkoušce zahrajem nějakej ten flák, bez toho by to u mě asi ani nešlo.

Vy jste Katapult opustili, dá se říci jisté místo na rockovém slunci, je tajemství důvodu? Chyběla vám volnost, snaha zkusit se postavit na vlastní nohy…?
Já jsem Katapult nikdy neopustil!!! Byl jsem tak nějak vyhozen a asi tuším důvod. Je to tak, že jsem po smrti mé matky potřeboval hrát + prachy, ale bohužel mě Olda nevyslyšel a vlastně mi došlo, že Olda je KATAPULT. Myslel jsem si, že to já jsem taky ... byl jsem dost naivní, ale život jde dál! Koneckonců mám schovaný mail, kde píšu Oldovi, že postavím kapelu a budu hrát menší akce, ale přesto jsem Katapultu kdykoliv k dispozici. Bohužel na odpověď čekám do teď.
Ondřej odešel v roce 2020, dal výpověď.

obrázek 2023 06 29 192910056

Odcházeli jste už s myšlenkou na založení nové kapely? Dokážete zúročit v nové kapele zkušenosti, které jste v Katapultu získali (okoukali)?
Tak to rozhodně ani omylem! Já jsem chtěl hrát s Katapultem, ale bohužel. Takže co Tě nezabije, to Tě posílí ... šup a byla kapela jako víno. Samozřejmě, že zkušenosti zúročujeme … vysoká škola je vysoká škola ;-).

Co máte v plánu v roce 2023?
Hrát, hrát, hrát … deska, klip ... hrát ,hrát!

Kde lidé najdou informace o vás, kde si můžou album koupit, najít datum koncertů?
www.thepapperjack.cz a jsme i na Facebooku.

Já vám děkuji za čas. Co popřejete našim čtenářům a jaký je váš nejoblíbenější klip, který jim pustíme?
Já taky děkuji. Lidi čtěte! A nejoblíbenější klip!? Za mě ZZ TOP I Gotsta Get Paid!