Vendeta poukazuje na Selhání lidstva

  • Číst 2162 krát

V poslední době se mi nahromadily k recenzím desky z oblasti thrash metalu. Je to díky naší nově navázané spolupráci s vydavatelstvím Support Underground, které je podepsané též pod druhou deskou kapely VENDETA ze slovenského Martina. Album se jmenuje „Failure Of Humankind“, což lze přeložit jako „Selhání lidstva“.

První krůčky VENDETA udělala již v roce 2008, proto dvě položky v její diskografii nejsou vůbec velké číslo. První deska „Face beneath the Mask“ vyšla v roce 2013 a na ní následuje vloni vydaná novinka.

Kapela je představitelem techničtějšího thrash metalu s velkým podílem melodičnosti. Působí ve složení Martin Mariak – basa, Juraj Čanády bicí, Tomáš Kobida – kytary a Jano Burda – zpěv a kytary. V jejich textech se objevují společenská i válečná témata.

VENDETA je instrumentálně velmi zdatná záležitost. Uvítal bych trošku variabilnější zpěv. Křik Janka Burdy není špatný, ale místy by se hodil i čistý vokál nebo sbory. Oproti nedávno recenzovaným thrashmetalovým spolubojovníkům ze stáje Support Underground mají skladby VENDETY delší stopáž. Sedm songů se dělí o plochu 36 minut.

Výborná je „Suicide of Murderer“ a to také díky své členitosti. Líbí se mi taky hned následující „Madness of sleep“. Ta je postavená na opravdu silných riffech a na desce je taky nejdelší. V pořádný kvapík se zvrtne „Children´s predators“ se zajímavě kudrnatým začátkem. Pěkná riffovaná řezanice.

Titulní „The Failure of Humankind“ je skutečný opus magnum. Nádherná záležitost plná zvratů. Nabušená muzika od první vteřiny až do konce.

Ze zmíněné thrashové série recenzovaných desek mně VENDETA baví nejvíc. Technickou muziku mám rád.

Jan Holý