Věčnost živlů kapely Rimortis

  • Číst 6602 krát

Poděbradská speed metalová kapela RIMORTIS předloni vydala devátou řadovou desku „Věčnost živlů“. Protože recenze na ní náš Rockpalace zatím nepřinesl, poslechněme si ji společně a zhodnoťme její obsah. Letos kapela oslaví 25 let na scéně, tak si to určitě zaslouží.
Sestava kapely se před nahráváním trošku pozměnila. Pěvce Láďu Spilku nahradil talentovaný mladík Jaromír Bartoš. A že to byla dobrá volba, potvrzuje zatím poslední CD i koncertní provedení. RIMORTIS kromě zpěváka tvoří Vašek Mrzena – basa, Jirka Vrba – klávesy, Martin Čermák – kytara a Kamil Růžička – bicí. Kapelník Mrzena se obklopil o řadu let mladšími muzikanty a je třeba podotknout, že mládí kapele sluší.
Na nahrávce se podílela řada hostů. Anna Monhartová, Niki Čejchanová a Lukáš Písařík se postarali o zpěv. Martin Holandr, Ondra Marek, Dan Reissaus a Daniel Černý nazpívali sbory. Při tvorbě muziky se vystřídali tak nějak všichni vyjma bicáka. O kompletní texty se postaral Vašek Mrzena. Živě s kapelou ženské party zpívá Viktorie Surmová.
Padesátiminutový speed metalový epos „Věčnost živlů“ začíná otvírákem „Strážce zámků“. Tahle skladba otevírá i koncerty v poslední době. Je to tedy pecka jako z učebnice. Vyloženě hitovka. Následuje klávesové intro a „Ústa lháře“, která se pravdy bojí. Pěkná jízda plná rychlých kytar a bicích.
Pěknou melodií, klávesovými i kytarovými sóly oplývá „Zloděj cizích snů“. Do textu se Vaškovi podařil ukrýt názvy všech alb RIMORTIS. Následuje balada „Propast očí tvých“ s velmi patetickým zpěvem Jaromíra a výraznou orchestrací. Vzápětí přichází rychlý start „Hry se životem“. V další písni kapela přeje „Odvahu vám všem“, která se nese spíš ve středním tempu, speedovou rychlostí neoplývá. Zrychlení se vrací opět se „V žáru ohně“. Pak přichází typická speedovka „Vyhnání z ráje“. Finále patří víc jak devítiminutové titulní skladbě „Věčnost živlů.
Úplný závěr patří písni „Soud“. Málokdo asi pozná, že v případě závěrečné pecky se jedná o cover verzi songu Václava Neckáře z pera hudebního skladatele Angela Michalova s textem Jana Schneidera. Taky mi totiž dost dlouho trvalo, než jsem přišel na to, proč se mi skladba zdá už při prvním poslechu povědomá.
Výroční koncert k 25 letům kapely RIMORTIS se uskuteční v Chlumci nad Cidlinou 23. března 2024. Jako hosté vystoupí také její bývalí zpěváci Milan Hloucal a Láďa Spilka. Vstupenky jsou v předprodeji na webu a facebookovém profilu kapely. Bude-li to trochu možné, na tomto koncertu nebudu chybět.
Pro Rockpalace Honza Holý