V.P.O.ho - Boj

  • Číst 7334 krát

1.12. 2021, tedy před pár dny vyšla placka V.P.O.ho.dářům ze Zbirohu.
Chtěl jsem Vám napsat, jak v jejich desce cítím odkaz alb jako Plni energie a Vzhůru přes oceán a víte co? Ono to tak je i doslova. Jak jsem se dočetl, chlapi začínali s písničkami Vitacitu a svůj název pojali jako kombinaci pohodářství a názvu alba V.zhůru P.řes O.ceán.
A přesně tenhle typ muziky s klasickým poctivým přístupem ve smyslu co nezvládnu rukama zahrát, to tu nezazní, vám tu servírují. A líbí se mi to. Album má podobný zvuk jako klasika Vitacitu, ale mě osobně potěšilo velmi právě tím, že v době, kdy se bohužel i do metalu cpou playbacky a tuny samplů, aby dojem byl vždy bezchybný, ale nejednou je spíš trapný, kdy se muzika kryje maskami, aby v některých případech aspoň něčím skupina zaujala, tady se jde s vlastní kůží na trh přesně tak, jak to má v bigbítu, a nejen v něm, být. Bící, basa, dvě kytary, zpěv a nazdar. Podobným dojmem na mě minulý rok zapůsobila kapela Lautr. Jsem moc rád, že všichni ještě nehodili flintu do žita a že ne všichni chtějí vyrábět metal v počítači. Díky za to.
Tak jsem se vykecal a co tu tedy máme?
Osm vlastních skladeb, které sice nejsou konceptem od první do poslední, ale celkově si nahrávka drží jeden xicht. Moc se mi líbí zvuk basy. Šestá skladba Svědomí je hodně Vitacitovka, co se týče kytar, ale neva. Jinak tu máme parádní akordy na celé desce. Takovou rytmickou kytaru mám rád. Od všeho něco a ničeho příliš. Nahrávce je ponechán řekněme živý výraz, což je dnes taky trochu na ústupu, ale tady by ta studiová chemie a současné možnosti nahrávce neprospěli. Takhle je to lepší. Nechci zacházet do detailů a vnímám nahrávku víc jako týmový výsledek snahy. On taky na sebe nikdo z kapely nestrhává pozornost víc, než je pro celek vhodné.
Nejvíc se mi teď líbí závěrečná Andělský křídla. Tam jakobych zaslechl i lehký závan Standy Hranického. Navíc, když tuhle skladbu osolíte na pořádném PA, tak by vám po počátečních krátkých vyhrávkách měla s nástupem nosného motivu uletět pěna z piva. Předchozí Boj je ale taky pro mě velmi příjemná písnička. Za co se platí je další kousek, co chci zmínit. Zase stará škola Vitacitu, ale fajn. Dobře se to album poslouchá. Zkuste to.

 

pro Rockpalace - Petr Kohoutek