Společný split Slzy mrtvého světa a Kostival

  • Číst 5358 krát

Plus mínus blackmetalové kapely s opravdu originálními česky psanými názvy SLZY MRTVÉHO SVĚTA Kopřivnice a KOSTIVAL z Teplic vydali společné split CD. A jde rozhodně o zajímavý počin. Obal o kapelách mnoho neprozrazuje a ani na Bandzonu, kde mají obě party profil, toho moc není.

„SLZY MRTVÉHO SVĚTA je jen studiovým projektem 3 až 4 lidí, takový experiment a nezávazné vybití. Materiál se tvoří dle nastavení nálad a vizí jednotlivých členů. V tom se odráží aktivní složka projektu. Slzy můžou spát rok nebo třeba čtyři léta, než se nějaká hudební vložka zase začne hýbat a tvořit.“ Tolik stojí o kapela na Bandzonu.

KOSTIVAL je na informace ještě skoupější. Dozvěděl jsem se jen, že se jedná o dvoučlenný projekt.

Opravdu si cením, že obě kapely mají krásně jadrné české názvy. To v black metalu nebývá moc běžné. Jako „TEARS OF THE DEAD WORLD“ by kapela zapadla v šedi stovek dalších podobných jmen. Bylina jménem kostival lékařský by se do angličtiny překládala asi jako COMFREY. Řekněte sami, není čeština v tomto případě barvitější?

Jak se hezky česky kapely jmenují, tak i zpívají. Za mě dávám opět palec nahoru. Osmero skladeb si obě party rozdělily rovným dílem. První čtveřice patří „Slzám“ a závěrečné kvarteto je naopak z dílny Kostivalu.

Typicky blackmetalové tématice odpovídají názvy skladeb. Projekt SLZY MRTVÉHO SVĚTA nahrál skladby „Sám ve tmě“, „Zoufalství a beznaděj“, „Cesta chladu“ a „Nezvratný konec“. Instrumentálně vyzrálou muziku podporují stylové texty, který je poměrně dobře rozumět. Slzy navazují na česky zpívaný black metal, jaký hrával volyňský AVENGER nebo v současné době BOHEMYST. Tuhle muziku mám rád, takže i „Uslzený mrtvý svět“ mému sluchu lahodí.

Zatímco členové projektu SLZY MRTVÉHO SVĚTA stvořili spíš delší kompozice v rozmezí 5 až 7 minut, KOSTIVAL se s tím nemaže a sází za sebe songy o stopáži pouhých dvou až tří minut.

Zpěvu KOSTIVALU je lépe rozumět, je to takový ten typ vokálu alá Franta Štorm z MASTER´S HAMMER ale po hudební stránce jde o úplně jinou muziku s klávesami nebo samply. Ty Štormova parta nepoužívala. KOSTIVAL nahrál skladby „Probuzení“, „Nechuť“, „Zima“ a „Zpráva“. Díky symfonické složce a kytarovým sólům působí kompozice kapely rockověji. Nejde úplně o ortodoxní black metal.

Celkově se mi líbí víc SLZY MRTVÉHO SVĚTA. Přeci jenom víc hlav víc ví. Dvoučlenný projekt KOSTIVAL ale má také svůj potenciál. Jsem zvědav, jak se kapely budou dál vyvíjet.

Pro Rockpalace Honza Holý