Sapon vstává z mrtvých

  • Číst 2730 krát

Plzeňský Sapon znovu vstává z mrtvých. Novinka jmenuje prostě Sapon. Ale zas taková novota to není, desku kapela nahrála již v roce 2015. Čert ví, proč s ní vylezla až teď.
Po hudební stránce se nejedná o žádné velké překvapení. Sapon hraje old school melodický heavík. Vláďa Vápeník stále zpívá a hraje na harmoniku. Jiří Baumruk nahrál kytaru, Josef Zedník bicí, Michal Uhlíř basu a všichni nazpívali vokály. Jenže Pepa s Michalem už kapele nehrají. Je to trošku zamotaný, ale sestava se prostě změnila. Tečka.
Vadí mi anglický refrén v jinak české písni „Crazy rider“. Je to pokus o motorkářskou hymnu, ale ta rádoby světovost v textu ji sráží. Naopak dobrý protimluv je v názvu písně „Pekelný ráj“. Čekal jsem, kde se objeví ta harmonika. A název skladby nelhal. Je slyšet v „LDN blues“. Není to typická pecka souboru, ale mně se tohle blues líbí.
Pro Sapon je typická skladba „Máš dost“ s dlouhým kytarovým sólem uprostřed. Text k písni „Cesta na jih“ je mi blízký. „Zima nic mi neříká, ani neláká.“ Čím jsem starší, tím mám radši teplo. Jen, kde brát a nekrást, když chce člověk na jih? Pěkným a hutným kytarovým riffem začíná „Happy vlak“, ale ta česká angličtina to sráží. Píseň ale duní opravdu, jako když jede vlak. „I´m so all right“ je sice pěkná balada, ale zase se mi tam nelíbí stejný jazykový problém.
Výborná je předposlední „Sheol“, mýtické místo v judaismu, kam jdou všichni mrtví. Prostě, židovská říše mrtvých. A zkuste hádat, o čem může být závěrečný song „Ron Jeremy“? Hihi, mně to hned došlo. A věřte mi, je to jízda. Tohle se fakt povedlo.
Nahrávky vydané v roce 2014 pod názvem „V blbý době“ mi přišly zajímavější. Přeci jenom to byl léty prověřený materiál, který jenom vznikl v tý blbý době za vlády bolševika.
Ale hlavně hudební staromilci a sběratelé si přijdou na své. Přestože nejde o desku, ze které bych si sedl na zadek, tak se mi celkem líbí. Jen to chtělo víc poslechů.
Pro Rockpalace Honza Holý