Řvoucí Funkce šroubu

  • Číst 2383 krát

Kapela s prapodivným názvem Funkce šroubu pochází z jihočeské Blatné. Pro mě je v podstatě neznámá, protože punk a hard core nejsou zrovna mým pivním krýglem. Do povědomí se mi dostala díky účasti na prvním pokračování kompilace Rockové Vánoce, kde do hardcoru převedla koledu „Den přeslavný jest k nám přišel“.

V roce 2017 Funkce šroubu vydala desku „Řev“, kterou produkoval Miloš Dodo Doležal. To nemůže být blbý, říkám si. Od prvních tónů je ale jasné, že tahle muzika prostě není můj styl. Kapele nelze upřít přímočarost. S ničím se nesere, prostě hraje. Pouze dvě skladby z dvanácti má víc jak tři minuty, a to jen o pár vteřin. Celá kolekce má pouhých 29 minut, takže jen o čtyři minutky překročila limit určený pro maxisingl.

Deska se točila v Haciendě v Žirovnici a nahrávce to určitě prospělo. Nahrála ji sestava Hulán – bicí, Holmi – basa, Bafalo st. – kytara, Bafalo ml. – kytara, Pragi – řev.

Je to mazec od začátku až do konce. Titulní „Řev“ patří havranům. Minimalistickému vzhledu digipaku sluší strojem psané písmo, které samozřejmě pochází z počítače. Ale vypadá to roztomile. Co já jsem se napsal na stařičkém psacím stroji značky Consul, na kterém jsem smolil první literární pokusy.

Z desky vyčnívá velmi skočná píseň „Sebevrah“, která je taky nejdelší. Tohle může fungovat naživo v kotli pod pódiem, protože i z přehrávače to hraje jak sviňa. A další vypalovačka „Napij se vlastní krve“ je naopak nejkratší. Spíš jen takový minutový lok. U „Paní s lahví“ si dovedu představit mosh pit v kotli. Tohle je hodně skočná věc. Úplně vidím to divoký kolečko.

Kolekci uzavírá srandička „Město“. To musíte slyšet, to se snad nedá popsat slovy.

Pro Rockpalace Honza Holý