Rockovější tvář Argemy v roce 2017

  • Číst 5594 krát

Fanoušky milovaná a kritiky nenáviděná moravská Argema. Touto větou začínala má recenze desky Pomaláče 4 z prosince 2014. Je v ní obsažená celá pravda o kapele. V každém případě si dál hraje to svoje a nějakou kritiku má nejspíš v těch místech, kde psům začíná ocásek :-)

Jenže nová deska nazvaná prostě „2017“ je vážně dobrá. Co dobrá? Přímo skvělá. Složení Argemy se v posledních letech ustálila a Jaromír Hnilica je jako zpěvák opravdovým darem! Zpívá mu to výtečně a kapele to navíc výborně hraje. Sestavu dále tvoří Josef Pavka – bicí, Dan Škrášek – klávesy, Ivoš Ledabyl – kytara a Kamil Hanáček – basa.

Kapela opět maličko upravila své logo a grafiku celkově zjednodušila. A právě v této jednoduchosti je ohromná síla. Obal se mi moc líbí. Takhle čistou grafiku jsem dlouho neviděl.

Deska začíná na Argemu až nezvykle zostra. „Kudy z nudy“ to je prostě vypalovačka, parádní otvírák desky. Co bude následovat dál? „Stěhovaví ptáci“ pokračují svižně a přitom neztrácí písničkovost. Hnilica se do toho umí pěkně opřít. Dobrý! Tohle by mohlo hrát v rádiích. Vůbec bych se nezlobil.

„Československo“ je duet, český a slovenský, moravského kluka a slovenské holky (Nina Balková). Jako hodinky šlape dusavá píseň „Představ si svět“. Chytlavý úvod má „Transylvánská opera“ a ten se opakuje i později.

Jedinou baladou tohohle alba je závěrečná „Vášeň“ s cudným textem. Vidím snad jedinou závadu a tou je příliš krátká stopáž nahrávky. Deset skladeb se totiž vešlo do pouhých pětatřiceti minut. Dal bych si další nášup.

Desce vyloženě sluší parádnický zvuk ze studia Sono - zvukař Milan Cimfe. Argema ukázala opět svoji rockovější tvář. Má talent napsat silně melodickou písničku s dostatečnou razancí a smysluplným textem. A to opravdu neumí každý.

Pro Rockpalace Jan Holý