Rimortis hraje rychle i pateticky

  • Číst 7980 krát

Poděbradská speedmetalová kapela Rimortis oslavila 20 let vydáním dvojdisku s dvaceti skladbami a názvem „Dvacet černých růží“. A jsou to popravdě růže mezi trním jiných nahrávek. Melodický heavy speed metal, který má hlavu a patu.

První disk obsahuje deset nových skladeb a na dvojce je další desítka starších kusů nově nahraných a nazpívaných. Z tohoto výběru vynikají staré dobré známé fláky, jako jsou „Zvony fantazie“, „Deset kroků zpět“, „Peklo, co si říká svět“ nebo „Opera v plamenech“.

Kdo zná Rimortis, jistě ocení výkony zúčastněných muzikantů. Nový zpěvák Láďa Spilka si s party svého předchůdce Milana Hloucala poradil velmi zdatně po svém.

Hlavně se ale podívejme pod sukně novince. Kapela v současné době působí v sestavě Láďa Spilka – zpěv, Martin Čermák – kytara, Jirka Vrba – klávesy, Vašek Mrzena – basa, Vojta Zapadlo – bicí. Tento kvintet si k realizace výročního dvojdisku přizval řadu hostů.

A konkrétně jde o pět zpěváků. Vždy v 10. skladbě obou disků se objevuje víc hlasů. Na novince v písni „Ráj“ zazní hlas Dana Hůlky a na druhém disku je v medley pod názvem „Stín křídel“ slyšet hlasy Radka Řezníčka, Vojty Šimoníka, Mirka Spilky a Petra Dolénka.

Novinkovou desku otevírá dvojice takových nemastných a neslaných skladeb. Kvapík se dostává do tempa až s titulními „Dvaceti černými růžemi“. Tohle je parketa Rimortisu, proč hrát střední tempo, když to umí super rychle. Čerte, drž se svého kopyta! Samozřejmě výjimkou jsou balady, tady je zpomalení žádoucí. Tuhle parketu zastupuje „Hledání“. Trošku patetické, ale nikoliv špatné.

Zrychlení přichází hned s následujícím „Havranem a vlkem“. Až kamsi ke vážné hudbě zavítala „Kletba rodu“, zajímavý mix klasiky a power metalu. Druhou baladou je zajímavě vygradovaný „Pramen řeky“. Líbí se mi píseň „Vlak života“, který duní jak starý dobrý parní vlak. V tomto případě jde o příběh děti sira Nicholase Wintona. Pěkně zpracované téma. Jsem normálně dojat.

Zpátky na zem, čeká mě cesta „Bránou noci“. Tohle je typická rychlovka, jízda kytar a bicích od začátku do konci. Závěrečný „Ráj“ to je Vangelis s českým textem, který nazpíval Dan Hůlka. Tady je to pojato jako dvojhlas Ládi Spilky s Danem a hudba je víc rockovější. Mám rád Vangelise, takže mi tohle nevadí.

Rimortis pokřtí novou desku 12. října v Úmyslovicích nedaleko Poděbrad. Mezi gratulanty přibydou kapely Alžběta nebo Carpatia Castle. Že bychom si udělali výlet do středních Čech?

Pro Rockpalace Honza Holý