Půlnoční výkřik mísí melodiku tmavé krve

  • Číst 2258 krát

Metalový půlnoční výkřik, tedy slovenská kapela Midnight Scream, vydává již sedmou desku. Tentokrát se o její emisi postaral agilní label Slovak Metal Army, který nás v Rockpalaci začal zásobovat svými nahrávkami.

Ústřední postavou této party je bezesporu kytarista Pavel Ďuriš. Toho doplňuje druhý kytarista Michal Černák, basák Martin Kliment, bicák Renato Sanda a zpěvák Jaro Sajgalík.

Kapela svůj styl označuje jako melodic power thrash metal. Škatulka je to sice kostrbatá, ale vystihuje podstatu muziky Midnight Scream, takže se jí budeme držet. Muzika je to melodická i dostatečně řízná, takže vše v pořádku.

Midnight Scream letos oslaví plnoletost. Já kapelu znám již od dob jejího debutu „My Girlfriend death“, který vydala tehdy velmi aktivní firma Leviathan records v roce 2002. Celou diskografii kapely sice neznám, ale podstatnou část ve své sbírce mám, takže vím, že jde o velmi pilnou partu, která každé dva nebo tři roky připraví novou fošnu. Před tím je třeba smeknout. Zvlášť v dnešní době, kdy je každé cédéčko druhý den na netu k volnému stažení.

Aktuální kolekce čítá osm položek, které dosahují celkové délky 42 minut. Nejdelší skladbou je titulní „Dark blood“, která čítá sedm minut, ale nenudí ani chvilinku. To platí i o dalších kompozicích.
Všechny písně jsou delší čtyř minut, takže evidentně nejsou dělané pro rádia. Na Slovensku panuje mezi rozhlasovými stanicemi ještě větší bída než u nás. Slovenská rádia domácí tvorbu skoro nehrají, natož aby se do éteru dostal tvrdý rock.

Midnigh Scream umí složit pořádnou riffovačku, která nepostrádá silný podíl melodiky. Tohle se mi prostě líbí. Kapela umí míchat melodický metal s thrashovým spodkem, který stojí na výrazném melodickém zpěvu, silné baskytaře, kudrnatých kytarách a precizních bicích. Hudbu často zpestřují klávesy, které nejsou pro thrash metal vůbec typické. Z tohoto mustru vybočuje balada „Hanged God“, ve které na tvrdé riffy opravdu nedojde. Přesto má svou tvář a typický rukopis Midnight Scream.

Co říci k aktuální desce „Dark Blood“ na závěr? Jedním slovem je výborná. Podle mě je to jedna z nejlepších desek za minulý rok. Melodická, výborně zazpívaná a super nahraná. Jsou to moc šikovný kluci. Udělali mi radost. Tohle je muzika, kterou mám moc rád.

Pro Rockpalace Honza Holý