První boj kapely Titus

  • Číst 7392 krát

Jak už je z názvu znalcům historie patrné, hořická powermetalová kapela Titus se věnuje historickým tématům. Titus byl sice římský císař, ale Východočeši opěvují hlavně českou historii. O to je jejich tvorba pro mě zajímavější. Na jaře letošního roku připravila tato parta ostřílených muzikantů debutní CD První boj.
Kapela hraje velmi svižnou, melodickou muziku na pomezí heavy a speed metalu. Nechybí mohutné sbory. Refrény se zdají být snadno zapamatovatelné, ale přitom převážně nejde o nějaké plytké rýmovánky. Najdou se ale i výjimky. O tom dále. Trošku mi tvorba Tita připomíná stylově spřízněnou Alžbětu. Není to jen tím, že bicí v Titus otlouká někdejší bicmen Alžběty Radim Zvoníček. Sestavu dále tvoří Luděk Verner – basa, sbory, Tomáš Halák – kytara, sbory a Zdeněk Mitáš – kytara, zpěv.
Na rovinu je ale třeba přiznat, že debut party jménem Titus má své porodní bolesti. Silná místa střídá se slabšími. Vyloženě se mi nelíbí odrhovačka Doktor s opravdu pitomým textem, který navíc naprosto nezapadá do historického kontextu. Hudebně to není špatný song, ale ten text mě prostě tahá za uši.
To následující rychlojízda Místek 1939 v textu zpracovává událost, kterou historie zná pod titulem Bitva o Czajankova kasárna. Místečtí vojáci se v březnu 1939 postavili otevřeně německému nepříteli. Byl to jediný významnější souboj ozbrojených československých vojáků s německou armádou při anexi Čech a Moravy a Slezska v březnu 1939.
Nechybí ani patetická balada Láska a zmar, která se jako balada tváří jen v jejím začátku, pak se to všechno zlomí a finále už je pěkná kytarová rubanice. Líbí se mi taky songy Přemysl Otakar II. nebo trošku pomalejší V dubovém háji. K nádherné baladě Ztracená kapela pořídila i profesionálně zpracovaný videoklip, který měl v půlce května premiéru na jůtůbku. Poslechněte si drsný příběh s nepěkným koncem. Bohužel, i to se stává. A ten refrén vám v uších bude znít asi ještě hodně dlouho stejně jako mně.
Musím říct, že mezi mými dojmy převládají klady nad zápory. Porodní bolesti střídá čistá radost z hraní. Rád si kapelu poslechnu i naživo.
Pro Rockpalace Honza Holý