Projekt XIII. Vydává plnohodnotné album Dark Energy

  • Číst 6529 krát

Projekt XIII, vydává své nové album "Dark Energy". Toto album, vzniklé z elektronické verze EP stejného jména, přináší posluchačům pět mrazivých skladeb, jež oplývají hlubokými tóny a mystickou atmosférou gotického žánru. Pojďme si shrnout původní pětici songů.

Zahajuje se úderným coverem od kapely Shalom Dvojhvězda, který Projekt XIII převzal a transformoval do tvrdšího pojetí s menším důrazem na elektronické prvky. Ve skladbě "Svět strojů" pak kapela zkoumá experimenty s elektronikou, zatímco "Než se rozplynou" nás vezme na výlet plný melodických refrénů a silných kytarových riffů.

Titulní skladba "Dark Energy", zpívaná anglicky, ponoří posluchače do hypnotického světa střídání zpěvných linek a tajemného šepotu. Závěrečná skladba "Mezi dobrem a zlem" pak vyniká svým pestrobarevným aranžmá, které evokuje atmosféru divokého západu a poklonu legendárním Damned.

Kromě původních skladeb obsahuje album i přídavky jako "Rainning Sun", v němž Matěj opět volí anglický jazyk, a "Písečná", zpívaná v jazyce mateřském. Přidané remixy z původního EP pak přinášejí novou dimenzi již známým skladbám. Album obsahuje i cover gotického XIII. Století – Nevěsta temnot, zde nazvaná Nevěsta bez not.

Projekt XIII se obklopil špičkovými muzikanty a vsadil na správnou kartu, což se projevuje srozumitelnými texty, líbivými melodiemi a důrazem na refrény. I přes moderní zvuk celého alba si zachovává goticko-rockovou esenci, což podtrhuje specifický hlas Matěje a atmosférické aranže.

Celkově lze říci, že "Dark Energy" je album plné energie a tajemství, které vtáhne posluchače do svého temného světa a nepustí je zpět. Ačkoli je to pouze začátek, již nyní se těším na plnohodnotné album, doufaje, že bude dostupné i na vinylové desce, kde gotická muzika má své domovské útočiště. Za zmínku stojí i obal alba, který je poctou legendě The Damned a zároveň inspirací pro fanoušky komiksu. Digipack obsahuje i texty, za to kapelu chválím, i když je Matějovi velice dobře rozumět