Pačess - Poupě

  • Číst 7319 krát

Už se mi nestalo sto let, abych si nasadil sluchátka, a kvůli recenzi zapnul letitý Technics deck a založil kazetu. Ano, nové dílko skupiny Pačess vychází v limitované, 100 kusé sérii.
Zarazil mě název alba Poupě, ale pro bližším prozkoumání a díky Wikipedii se dozvídám, že nepůjde o žádné „rozvíjející se poupátko“ co od rána do noci bude vonět světu, ale o zajímavé a snad ve své době neoblíbená a nepochopené postavě Františka Ondřeje Poupěte, který se stal jednou nejzásadnější postavou našeho pěnivého moku a snažil se nastavit všeobecná pravidla, která ctíme snad i do dnes. Více si každý může zjistit na již zmíněné Wikipeii a jsou to zajímavé informace.
K nahrávce samotné, už sama „účast“ klasické kazety dává nahrávce až neuvěřitelné nostalgické kouzlo a zvuk není tak čistý jako u vinylu, ale do sluchátek jde ten správný zastřený „dirty“ zvuk na pomezí hodně tvrdého heavy až black metalu a já tam slyším místy ducha mých milovaných Bathory.
Muzice ani muzikantům nelze nic vytknout, výborně stavěné tóny a opět je to ta nahrávka, která vznikla v hlavě a autor/autoři hodně přemýšleli kam a jak k cíli dojít, aby s nahrávkou došli tam, kam chtějí. Výsledkem je až neuvěřitelně přes svou tvrdost podmanivá a barevná muzika, u které se nudit nebudete.
Stejně tak na mne působí texty, výborná práce s jazykem, příběhově obsahově silně barevné, výborné rýmování…žádný jazykový průjem! Vše umocněné Chymusový zpěvem, který ví, kdy zvolnit a kde přitvrdit. Vrcholem alba jsou pro mne titulní song, nebo Příběh lilie, který najdete i jako lyric klip na YT. Stačí poslechnout a sledovat text a představí se vám tohle dílko ve své celé kráse a dá vám to víc, než tisíc slov recenze.
Asi to sem nepatří, ale opět jsem si uvědomil, jak krásná a pestrá čeština je, když se umí používat a jsem rád, že tací lidé tu stále existují. Už jen kvůli textům vím, že na tohle prach padat u mne nebude.