Na Knop - CD Každej z nás je rebel

  • Číst 6240 krát

Bývalí Na knop company mají novou placku.

Upřímně, mísí se ve mně takové různé pocity z nahrávky Každej z nás je rebel od Na knop.

Pořád nevím, jak si je porovnat. Spektrum je od nostalgie a pochopení, po trochu kritiky.

No, na cd máte devět skladeb, ale celková stopáž je třicet jedna a půl minuty, tudíž se jedná stále o EP, jelikož album je až od třiceti pěti minut. Na druhou stranu, ta půlhodinka celkem pohodově utíká a není s tím zásadní problém.

Co tu tedy je k poslechu? Klasický hard&heavy ze staré školy, bez experimentů, ale s láskou k muzice jako takové. Chlapi jsou už věkem na světě pokročilí a nepotřebují se hnát někam, kam se jim prostě asi nechce. Hrají si to tak, jak to z nich padá, jak je to baví a dál to neřeší. To je můj dojem.

Tomu odpovídá i celkový zvuk a produkce nahrávky. Osobně mě to „retro“ pojetí nijak neuráží, plně to chápu, jelikož jsem vyrostl na stejném pojetí a mám ho rád a mnohem radši, než nové, často vyumělkované nepřirozené produkce. No jo, ale nahrávalo se celé tři dny a ono je tu samozřejmě slyšet, že by to mohlo být i lepší.

Pořád jsem si říkal, co mi tu trochu vadí, co mi tam nejvíc chybí a už vím. Sbory. Ať se jedná o sloku nebo refrén, zpěvák táhne vše sám. Žádný sbor, který by podpořil dynamiku. Přitom se mi hlas a některé momenty líbí, ale mám takový soukromý pocit, že by to chtělo nad kapelou ve studiu trochu dozor nebo i bič někoho dalšího, kdo bouchne do stolu a řekne, jak to bude. Ale opět… Stojí o něco takového sama kapela, která nemá ani svůj web? Mám dojem, že ne. Otázka je, jestli to vadí. Tedy:

Teror industrial: První kus nahrávky a řekněme lament nad současnou dobou.

Alibi: Trochu mi náladou připomíná starší Arakain.

Švec: Tady je náznak toho, jak by se mohlo se zpěvem pracovat, rozsah a podpořit ho sbory. To by stálo za pokus. Vůbec mám dojem, že když je zpěv trošku na doraz, tak je lepší. Nebo se mi alespoň víc líbí. Jo, dát tomu víc drajvu a emocí a pohrát si k tomu ještě malinko s melodiemi. To platí asi pro všechny písničky tady. Ten chraplák by charisma měl, ne že ne.   

Zrcadlo: Opět… Kdyby se více zpívalo alespoň s takovým nasazením, jako je to třeba tady. Byl by dojem fakt lepší. Tady je slyšet, že by to šlo. Ale to je věc už aranží při vzniku písniček. Na druhou stranu se vám nestane, že živě kapelu nepoznáte. Tady dostanete určitě živě to samé, co na nahrávce, což taky není špatně.

Divný věci: Tady se mi nelíbí práce s textem. Věta „Jsou věci nemám rád“  mě tedy tahá za uši.

Flám: Pomalejší písnička. Tady už několik hlasů slyšet je. Téma je jasné..

Levný zboží: trošičku thrash. Fajn, ale zase ten text. Chápu téma, nic proti, ale šišlat jako že Vietnamec na trhu… Proč?

Loutka: Šlapavá věc.

Rebel: Závěrečná skladba a asi nejchytlavější. Na závěr se hodí.

Tak, přebrat si to vše musíte sami. Už jsem to tady u některých kapel zmínil a dnes je ten pocit opět tady. Já vidím Na knop na letním parketu za hřištěm, pivko, klobásy, letní večer. Tak, jak jsem to zažíval pětadvacet let a vlastně občas zažívám i dnes. Tam mi to pasuje jak prdel na hrnec a může to být fajn noc a ráno, až budete štrádovat ve tři domů. A to vlastně není vůbec málo. Tak ať se daří.

Petr Kohoutek

 

Více z této kategorie: « Regen - Totemy YBCA – Brno Robstars »