Moravius znovu ožívá. Nové CD vydal po 9 letech!

  • Číst 3097 krát

Fandové power speed metalu, zbystřete. Havířovský MORAVIUS vydává druhou desku po neuvěřitelných devíti letech. Na desku „Kings grave“ z roku 2007 navazuje letošní „Hope in us“. Kapela zcela překopala sestavu, takže vlastně nezůstal kámen na kameni. Skupinu tvoří Dalibor Panther Halamíček – zpěv, Radek Dočkalík a Jarda Novák – kytary, David Klemen – bicí, Zdeněk Jirčík – basa, Lea Šedivá – klávesy. Jako speciální host se v Moraviu objevuje kytarista Petr Štrauch.
Některá jména muzikantů jistě znáte z dřívějška z kapel SALAMANDRA a ARCHON. Bicáka můžete vidět na koncertech LIMETALu, když zrovna nemá čas velmi vytížený Lukáš Pavlík.

MORAVIUS stále představuje melodický speed metal té nejvyšší kvality. Češi a Moraváci podobnou muziku milují, ale opravdu málokdo jí tady hraje. Jak jinak si vysvětlit dlouholetou oblibu kapel typu Helloween, Stratovarius, Edguy nebo Avantasia, které v našich zemích požívají takřka božskou slávu?

Trošku mě mrzí, že Moravius jehož jméno je jasně odvozené od rodné Moravy, nezpívá jak mu zobák narost. Česky zpívaného speed metalu tady je jako pověstného šafránu. Česky zpívají snad jen Scelet a Rimortis. Obě kapely pro potíže s posty zpěváků v současné době prožívají neklidný spánek nečinných bandů. To jsme ale odbočili.

Zpět do Havru na MORAVIUS. V jeho textech se objevují typické atributy daného hudebního stylu. Jde tedy o příběhy ze světa fantasy. V „Don´t waste your time“ zpívá hvězdný host, kytarista SABATON Tommy Johansson. Tahle píseň se už dříve objevila na albu kapely GROG, která je Halamíčkovým druhým domovem, kde mimochodem zpívá česky. A taky výborně!

Z převážně rychlých skladeb se vymyká tklivá balada „Wings of angels“, která jako by se nesla na skutečných křídlech andělů, která píseň nádherně vygradují. Asi nejsvižnějším a nejmelodičtějším kusem je skladba „For Timo“. Nevím pro jakého Tima je určená, i když něco tuším, ale pokud Timo miluje power metal, tak se mu kompozice musí líbit.

Bez pěti minut hodinovou kolekci uzavírá 13minutové „Requiem“ a to je skutečný Epos Magnum. Velkolepě pojatá orchestrace dává prostor umu všech zúčastněných muzikantů.

Jan Holý