Menhir ukazuje Proměnu

  • Číst 2985 krát

Rocková kapela MENHIR z Českých Budějovic (nezaměňujte ji se stejnojmennou pražskou partou, která hrála v 90. letech) stojí pevně na hard rockových kořenech, často taky koketuje s heavy metalem. Formovat se začala v roce 2003 a na svém kontě má už tři desky a několik společných turné třeba s ARAKAINEM.

MENHIR hraje ve složení Pavel Michálek – kytara, R.CH. – basa, zpěv, Dušan Kiss – bicí. Tato trojice stála u zrodu alba „Proměna“, které je předmětem této recenze.

Deska má pouhých 30 minut, člověk se zaposlouchá a už je na konci. Posluchač se rozhodně nenudí. Je to melodická muzika s texty ze života. Velká pohoda. ARAKAIN měl vždy čuch na dobré předkapely. MENHIR se mi líbí.

Kapela by se klidně mohla prezentovat jako motorkářská. Muziku má dostatečně energickou a taky má song „Harlejů král“, který album otevírá. Velkou pravdu má text písně „Hlavou zeď nikdy neprorazíš“ a taky skvělý úvodní kytarový motiv. Tohle je hodně silný materiál!

Třetí skladba „Výčitky“ v půlce výrazně zrychlí. Čtyřka „Dobro a zlo“ si zase hraje s netradičními rytmy. „Frankenstein“ mě nijak zvlášť neoslovil, ale taková „Politická“ má jednu velkou pravdu: „Snad všichni koukaj na ten hnůj“. A pěkné heslo v textu je i v „Životě“. „Tak rychle vstávej, než zmizí, něco si přej, tak neotálej, než rozdrtí tě čaroděj“. A v houpavé písni „O ní“ si to textař vyřizuje s ex-partnerkou. Sranda? Ani ne.

Pro Rockpalace Jan Holý