Loretta se vrací po více než 20 letech z říše mrtvých

  • Číst 3012 krát

Metalové dračice z Brna hlásí návrat na rocková pódia. A jako takový předkrm kapela vydala v roce 2015 remasterovanou verzi svého dosud jediného alba z roku 1991. Je to vlastně poprvé, co se LORETTA objevuje na CD. Původní deska totiž vyšla pouze na LP a MC. Jako první nahrávku kapely lze označit píseň Zlost, která se objevila na sampleru Detonation v roce 1990. Ten vyšel pouze na vinylu, za který dnes platí sběratelé nemalé částky.

Členkami kapely LORETTA v roce 1991 byly Daria Hrubá – kytara, zpěv, Pavla „Múza“ Musilová – kytara, klávesy, sbory, Yvona Pešková – kytara, sbory, Martina Ponocná – basa, sbory, Monika Pellová – bicí. A kdyby to někdo nevěděl, tak na desce LORETTY zpívají i dva, tehdy vycházející hvězdy, a dnešní superhvězdy. Ano, vokály do dvou písní („Stíny v ulicích“ a „Prokletí hříchů“) nazpíval Pepa Vojtek (KABÁT) a duet „Prokletí hříchů“ zdobí hlas Kamila Střihavky. Pro úplnost doplním, že na desce zpíval i recitoval Emil Kopřiva, člen legendárních brněnských rockových kapel Synkopy a Futurum.

Pikantérií osudu je, že kapela působí téměř ve stejném složení jako před lety. Tři z původních pěti a dnešních čtyř členek kapely působí v kapele i dnes. Měl jsem kdysi na zdi plakát LORETTY z časopisu Melodie, takže mám holky furt v oku. Jsou to furt dračice, kterým věk rozhodně neuškodil. Podoba tam prostě je. LORETTA na začátku roku 2017 jsou Daria Hrubá, Pavla „Múza“ Horňáková, Monika Pellová a Jana Staňková – basa a sbor.

Pojďme ale k vlastní desce, kterou zdobí parádní rozkládací obal nevídaných rozměrů. Součástí jsou fotky i všechny texty. O vydání reedice se zasloužil Lubor Kolařík a jeho firma Acheron records a ten na cédéčku opravdu nešetřil. O zvukovou úpravu nahrávky a mastering se postaral Magnus Andersson, kterého budou ortodoxní blackmetalisté znát z kapely MARDUK! A právě zvuk reedice mě doslova přikoval k židli. Nahrávka zní neuvěřitelně svěže, i po 25 letech je to pěkný nářez.

Před léty byly největšími hity klipovka „Hrobník“ a pěkně rychlá jízda „Svědomí v nás“. Myslím, že to stále platí. Jenže peckou jsou i další staré věci. Je v tom určitě kus nostalgie. Mně opravdu běhá mráz po zádech, když to slyším. A tenhle pocit mám jen při poslechu muziky, která se mi líbí a dostává mě do stavu euforie. To je případ LORETTY.

Aktuální disk obsahuje tři bonusy. Současný manažer kapely Jirka Regent totiž v roce 1993 oslovil holky s nabídkou napsat muziku k jeho filmu Rudé komando. Vznikly tak písně označené jako „Rudé komando I a II“. Jako poslední bonus je zde zveřejněna původní verze songu „Zlost“ ze zmíněného sampleru Detonation. Zlost se totiž objevila i na debutním LP LORETTY. Bonusová varianta je taková „dřevitější“, prostě v roce 1990 hrály holky ještě trošku jinak než o rok později.

Bylo by fajn, kdyby všechny reedice starých nahrávek dopadly takto. Jenom takhle to má totiž smysl.

LORETTU můžete vidět na MDŽ (8.3.2017) v pražském klubu Vagon, kde se uskuteční další zastávka putovního festivalu „Babskej rockfest“. Mimo ní zde můžete zhlédnout sólový blok frontwoman donu Michellé ostravské kapely KAPRIOLA a další babskou formaci K2 z Hradce Králové.

Jan Holý