LAMENT – Reje pekelných mocností (1999)

  • Číst 2250 krát

Heavymetalovou kapelu Lament založil dnešní kytarista Citronu Jura Šperl, který v kapele obstaral kytary a zpěv. Sestavu doplnil kytarista a sborista Buchta (Martin Buchta Cupek – později člen bandu Miloše Dodo Doležala???), bicí nahrál Josef Šaman Balazs, klávesy mačkal Petr Špendík Czendlik, basu a sbory nahrál Pavel Piškot Piskorz a dvě skladby nazpíval Víťa Koncval.

Album otevírá Satanův bestiář. Čerty se to hemží nejen na obale ale i v textech. O ty se postaral Jura Šperl. Závěrečný song Petěrburg otextoval Jarek Nohavica! Jeho poetika pěkně sedí do šlapavé muziky s folklorním nádechem. Jde o opravdu zajímavé spojení hudby a slov.

Lament není žádným pekelným běsněním, jak by mohly názvy napovídat. Čerti se žení jen v textové složce. Hudebně se jedná o klasický heavy metal s řadou kytarových sól. Titulní skladba Reje pekelných mocností je protkána maršem kytar. Dvojka Rozlomí navazuje rovněž nevybočuje z heavymetalového ranku. Jedním z vrcholů alba je Rebel a Satan se zajímavým textem a klasickou heavymetalovou vyhrávkou uprostřed. Následuje Zachraňte vojína Ryana inspirovaná stejnojmenným filmem. Úvodní pasáž patří klávesám a akustické kytaře, pak se rozezní Šperlovo kytarové sólo. Text se opravdu povedl. Je snadno zapamatovatelný, již po několika posleších je z něj hitovka.

Kapela Lament odvedla dobrou práci. Škoda, že po ní nezbylo víc nahrávek. A pro fanoušky Citronu je starší tvorba Jury Šperla jistě „povinnou četbou".

(HONZA HOLÝ)

CD KE STAŽENÍ ZDE