KERN to hrne k tobě!

  • Číst 3997 krát

Legendární brněnská skupina Kern v nové sestavě vydala v roce 2016 aktuální cédéčko „Hrnu to k tobě“. Mezi posledním studiovým albem „Síla zvyku“ a novinkou uplynulo neuvěřitelných 15 let. Kapela za tu dobu prošla nejednou personální změnou. Hlavně odešla poznávací značka kapely, zpěvák Jaroslav Albert Kronek. Ten se začal věnovat svému projektu ALBAND. Jeho místo v KERNU v současné době zastává potetovaný sympaťák Michal Konečný. A jeto nástupce, který je na správném místě! Novou tváří je též basák Roman Kupčík. Sestavu dále tvoří „staří známí“ Slávek Karásek – kytara, Karel Vodička – bicí a Tony Vodička – kytara. Do širšího kádru lze počítat i šikovného textaře Slávu Frice. Většina muziky a některé texty jsou společným dílem kapely. Toť krátké představení na úvod.

CD „Hrnu to k tobě“ obsahuje deset skladeb a bonus v podobě titulního videoklipu. Kapela v minulosti preferovala melodický rock, ale nebránila se ani moderním vlivům. V podobném duchu se nese i novinka. Líbí se mi nová verze starého songu „Hlas“, který se objevil na debutové desce „Od narození“. Moderní kabátek písni sluší. Titulní píseň, která je zařazená hned jako druhá za krátkým intrem a není to hit na první poslech. Ale při opakovaném přehrání mu přicházím na chuť. Současný KERN představuje prostě vyzrálou muziku, do které se posluchač musí pořádně ponořit.

Z dalších písniček zmíním silně melodický „Nejlepší ženský“. Zaujal mě i text „ženských“. „Každý den fóry tak nejdou, každý den vesmír nerozhýbáš. Nejlepší ženský už nejsou to, co bývaly každému z nás“. Nechybí ani baladické „Moje prohry“. To je taky tradiční tvář KERNU. K melodické muzice prostě balady patří a tahle je opravdu povedená.

Vyloženě jízdou je song „Bang“ s neotřelým textem Slávka Frice. Velice zvláštní text má houpavá píseň „Hladíš mě do krve“, která je kompletně společným dílem kapely. Kolekci uzavírá „Na doživotí“ s krapet mrazivějším textem. Kapela se prezentuje přemýšlivou lyrikou. Nejsou to žádné hloupé rýmovačky. To se mi líbí. „Na doživotí“ začíná melancholicky, ke slovu se dostávají akustické nástroje. Kompozice je ale vygradovaná, takže se na výsluní dostanou i elektrické kytary. Píseň splňuje přesně to, co
vyžaduju od posledních songů. Prostě mě láká pustit si cédéčko znovu. A to taky udělám.

Desku seženete na koncertech KERNU nebo na webovkách kern-remember.com. Stojí to za to!

Jan Holý