Talisman kapely POWER5 vyšel už před čtyřmi lety

  • Číst 6724 krát

Dosud poslední CD Talisman vydala heavymetalová kapela POWER5 v roce 2016 a rovnou k němu přibalila i best of ze své tvorby coby druhý disk. To vše zabalila do úhledného digipaku. O vydání se postarala agilní česká firma MetalGate.

Kapela se vždy prezentovala vysoce melodickým a rychlým heavy speed metalem. Z této cesty neustoupila snad nikdy. Díky výrazným kytarovým sólům Lukáše Langera, typickému vokálu Olina Škrabala a klávesám Martina Valčíka dostává zatím poslední nahrávka POWER5 až pompézní nádech. Ale na druhou stranu nejde o žádnou rapsodii. Tvrdý spodek zhutňují bicí Milana Škrabala a basa Jiřího Jagoše. Tahle parta letos slaví 25 let, i když celé čtvrtstoletí hájí její barvy pouze bratři Škrabalové. Kapela sama označuje svoji tvorbu jako progresivní power metal. S tímto smělým tvrzením se jistě dá souhlasit.

Album Talisman začíná trochu netradičně, až jsem si říkal, co jsem si to vlastně pustil. Tohle má být power metal? Úvodní Triumf totiž začíná klávesovým sólem, které trošku připomíná spinet a pak začne zpívat operní zpěvačka jak v časech národního obrození. Kytary zaduní až zhruba po půl minutě a pak už je mi to jasné.

Dál už to je jedna velká powermetalová jízda se svými typickými znaky, pekelně rychlé bicí a bublající basa ženou vpřed kytaru a klávesy. Těžko bych vybíral, která skladba z této kolekce je nej. Všechny se mi líbí, každá má něco do sebe. Ale jednu přeci jen vypíchnu. „Planety“ totiž nejsou typickou sypačkou, tohle je fakt progresivní epos.

Jako bonus přidala kapela k řadovému cédéčku ještě výběr s patnácti songy. Ty už fanoušci znají, takže je moc rozebírat nebudu. Je to prostě „powerjízda“, jedna pecka za druhou. Jsou tady opravdu ty největší hity z 25leté historie POWER5. Nechybí speedmetalové hymny „Faust“ nebo „Vstávej, sílu máš“.

Jak kapela oslaví čtvrtstoletí? Nechte se překvapit, já jsem na to taky zvědavý.

Pro Rockpalace napsal Honza Holý