Na Knop Company Talisman (2019)

  • Číst 6641 krát

Českolipská hardrocková kompanie vydala album Talisman sice v roce 2019, ale nejedna skladba je staršího data a byla průběžně prověřována na koncertech.
Jedná se zde o čistokrevný bigbít. Dvě kytary, basa bicí, zpěv a nazdar. Kapela sama se zařazuje na akce typu motosrazů apod. Ano, klasický rock-metalový sraz, fesťák nebo zábava. Tam to sedí.
Chlapi už něco pamatují a hudební i životní nadhled se v tvorbě hodí. Jedou si „to svoje“ s vlastní tvorbou a tak je to v pořádku. V jistém smyslu mi kapela místy lehce připomíná Jirku Schelingera a jeho rockovější tvář.
Celkově se to tváří na první poslech jako jednoduchý bigboš, ale pokud budete vnímat, zaznamenáte např. u kytar nejen klasické akordy. To se mi líbí. Dejte tomu víc poslechů. Ostatně jako téměř vždy každé nahrávce. Líbí se mi Den blbec nebo třeba úvodní Kouzlo. Zaujal mě i protidrogový song Dealer. Zajímavá muzika je i písnička Odkaz. Ta si o tvrdší zvuk přímo říká, ale líbí se mi zároveň i vybrnkávané tóny v pozadí. Tahle je jak z tajného šuplíku Roba Halforda. Tak, a teď si vyberte.
Najdou se i problematičtější místečka. V písničce Kozel zahradník nesedí vždy hlasy k sobě. Asi nejchytlavější na první poslech je osmá skladba Harry Šoumen. Tu ale bohužel sráží rozhozená kapela na začátku písničky. Jinak jde rychle pod kůži a najdete na ní i live video.
V obecné rovině se přimlouvám za to, aby si každá kapela dala tu práci a aspoň si to nechala zkontrolovat nebo si nechala pár dnů odstup a pak si dala další kontrolní poslech. Ve dvě ráno může spousta věcí být vnímána jinak než třeba po obědě. Taky znáte ten pocit, kdy jste přesvědčení, že jste slyšeli chybu, ale ani napotřetí ji nemůžete najít a zítra je tam zase? Pak je škoda, když se dostane na nahrávku.
Co se týče zvuku alba, tak tady se můj dojem nebo názor taky vlastně utvářel s každým dalším poslechem. Umím si to pojetí představit měkčí i tvrdší, takže pokud to kapela chtěla takto, je to ok
Na Knop Company si na tom letním parketu umím dobře představit a pokud bych tam byl, skočil bych si pro pivo a poslechl si celý set. Už jen proto, že takto dospělá, vlastní bigbítová tvorba, kdy kapela nezpívá o blbostech, si to zaslouží.

https://bandzone.cz/naknopcompany

Pro Rockpalace
Petr Kohoutek.