GENDER QUESTION CD: Klaunolína

  • Číst 7854 krát

Přiznám se, že moc nevím, co si s touto deskou počít.
Projel jsem kapelní web, podíval se na klip a snažím se utřídit ten chaos, co mi při poslechu desky vrtá hlavou.
Nejsem si jist, že jsem kapelu pochopil a asi si musíte zvolit sami, jestli je tohle deska pro vás nebo ne. Ale popořádku.
CD má příjemný zvuk, který sedne tomu, co kapela hraje. Nejsem moc na škatulky, tak se omlouvám, pokud to sama kapela cítí jinak. Já v tom cítím mix moderního uhlazeného pop punku se špetkou skáčka v pozadí. Takové to aby to byl trochu punk, ale zase ne moc.
Kapela působí dojmem, že jí to hodně baví, chlapi jsou sehraní a nahrávce se věnovali poctivě. Na albu jsou zajímavé detaily. Řemeslně tedy je vše ok.
Jiná věc je ovšem sama muzika a texty.
Ty píše určitě hodně inteligentní člověk, který nemá velký problém se slovní zásobou a místy se tu s texty pracuje ve stylu malinko připomínajícím Wohnout. Bohužel texty asi nejsou pro kapelu stěžejní součást tvorby. Některé jsem při opakovaném poslechu snad i pochopil a pak bych dva, možná tři, bral. Protože on je nepíše žádný tupec, jen je na můj vkus příliš často využívá jako nutnou vycpávku a pro podstatnou část desky asi platí to, že se tady nic moc neřeší a několikrát se ani těch slov nedostává.Pokud ale chcete něco na párty nebo pařbu v klubu, je vám kolem dvaceti, pak to asi může být přesně to, co vám vyplní večer. Nějak si ale neumím představit, jak to budou kluci hrát, až jim bude padesát.
Hudebně je většina desky postavena na absolutně kolovrátkovém mustru tří čtyř akordů a dvě a půl až tři minuty furt dokola. Když se zeptáte někoho staršího, tak je celkem dobrá šance, že se dozvíte, že takhle to dneska mladí prostě hrají a poslouchají. Ono to ale vyšlapuje, to jo, jen škoda, že nemám možnost tuhle partu slyšet v nějaké zajímavější, propracovanější skladbě.
Tahle kapela asi bude brzy úspěšná. Nakonec proč ne. Smutné je to, že k té popularitě vede v této době právě tato kolovrátková až odrhovačková cesta. Tím je nechci nějak srážet, jen je to celé na jiné koleji, než já a snažím se tomu nějak přijít na chuť. Zatím se mi to daří jen částečně.
To už je ale asi jiné téma.
Kapele přeji, ať se jí daří a věřím, že posluchačů, kteří se budou chtít jen pobavit u piva a nic neřešit, bude mít dost.

Pro Rockpalace Petr Kohoutek