Ferat - První příběh

  • Číst 6704 krát

Ferat – První příběh
Kapela Ferat, známá svým průkopnickým přínosem v oblasti thrash metalu, se po letech znovu sešla a představila fanouškům své album s názvem "První příběh". Toto CD je jakýmsi nostalgickým pohledem zpět do doby předthrashové éry kapely, kdy se tito muzikanti věnovali převážně zábavám.
Kapela se sešla ve složení Marcel „Šaman“ Persy, kytarová úderka Daniel Krob a Radek Kroc, Roman Velinov a Alan Reisich a jako host Michal Pošvář. Dnes už hudební, ostřílení matadoři, se rozhodli zavzpomínat na své hudební mládí.
Album obsahuje celkem 11 skladeb, které představují počáteční éru Feratu. Hned v úvodu, skladba "Noční příběh" nám připomíná, že thrashové prvky byly přítomny již v této rané fázi kapely. S dlouhou dramatickou předehrou, rychlými kytarami a nekompromisním stylem nás kapela vtahuje do světa thrashe, který se později stal pro kapelu typickým
Další skladby, jako například "Lesní muž" a "Vem si mě sebou", ukazují pestrost rytmů a schopnost kapely pracovat s melodií. Nejedná se pouze o nekompromisní nářezy, ale i o skladby s chytlavými refrény a zajímavými rytmickými změnami. První sloky se u Vem si mě sebou atypicky otáčí proti rytmu, což je v té době pro bigbít dost netypické a tady už nastupuje Krobův rukopis v sólech a výborný text k zamyšlení.
Na nádraží stojím, pomalá balada, které dominuje basa a k Šamanovi se přidává hlasem i Michal Pošvář. Drákula s temnou atmosférou a pomalým začátkem, která se postupně zrychlí do feratovského tempa.
Metalová holka byla a je regionálním hitem na rozhraní hard rocku a heavy metalu, kterou přebíralo mnoho kapel (Depo, Express…) a dostala několik proměn. Ferat sáhl tady po její původní podobě. Tak vstávej, opět silné riffy, pro kapelu tak typické nečekané změny rytmu v průběhu skladby, což bylo v té době pro Ferat typické.
Samota měla v původní verzi 6 minut (kapela byla silně v té době ovlivněna Metallicou), zde zkrácená verze, zajímavé kytarové postupy a melodickou linkou. Opět se ukazuje, jak silné duo „KK“ už v té době bylo. Sranda skladba Hamty hamty…která má zrychlující tempo.Brácha – Krobova poslední skladba (před nástupem do Arakainu), která už je silnou předzvěstí nastupující éry thrash metalu, kterým se Ferat vydává, skladba postrádá typická kytarová sóla, stojí na bicích a souznění rychlých kytar, které řežou tón po tónu. Televizní zpracování – textově rebelie punkových kapel, tady už je přerod v thrash markantní, kytaristé si užívají a předhánějí se, kdo bude rychlejší. A kapela ji hrála koncert od koncertu rychleji a rychleji.
Texty skladeb jsou další silnou stránkou alba, zejména s ohledem na to, že byly napsány, když členům kapely bylo teprve něco málo přes náct let. Skvěle odrážejí atmosféru doby a dodávají albu autentičnost.
Celkově vzato, "Ferat – První příběh" přináší poutavý pohled na počátky thrash metalové legendy. Kapela ukazuje svou hudební evoluci a nostalgicky nám připomíná doby, kdy se thrash metal teprve rodil.