Doga a její fabrika plná rock´n´rollu

  • Číst 2502 krát

Muzikanti z Dogy jsou dělníky rock and rollu a vůbec se za to nestydí. Jubilejní deska nese název „Hard werk“.

Kapela mnohými milovaná i nenáviděná, která nikdy nezradila svůj hudební styl. Málokterá parta, která vydává svůj merch pod vlastní značkou, za kterou nestojí velká firma nebo prachatej manažer, má tak graficky vymazlený desky. A málokterá kapela má tak rozsáhlý vlastní obchod. Kluci se toho prostě nebojej a jdou do toho naplno.

Totéž se dá říct o nové desce, která má do detailu doladěnou grafiku. To se Davidu Havlenovi opravdu povedlo. Třípanelový digpak kapela situovala do fabriky. Bodejť by ne, DOGA je z Karviné. A kdo je největším zaměstnavatelem v jejich regionu? Jasně, nejmenovaná železárna, které nebudu dělat reklamu, protože to opravdu nepotřebuje.

Železářská image sedí k rocku jako prdýlka na nočníku. K muzice Dogy se tohle prostě hodí. Jak se můžete dočíst v rozhovoru kolegy Rudy Schwessera, který najdete na jiném místě našeho webu, kapela připravuje novou scénu pro turné, které odstartuje v únoru 2018. Ta bude též ovlivněná fabrikou. Jak znám Dogu, tak opět bude na co koukat.

Pojďme se aktuální desce podívat pod sukni. Dvanáct skladeb vzniklo ve Studiu Citron, které skýtá záruku kvality stejně jako ten fakt, že Doga dlouhá léta působí v sestavě Roman Izzi Izaiáš – zpěv, kytara, Lumir Lumos Krpec – kytara, Jozef Pepsi Inger – basa, Petr Mrňus Vajda – bicí. A téhle partě to šlape na nové desce náramně.

Poslouchá se to fajnově. Kdo zná Dogu, pozná „Hard werk“ velmi rychle. Tohle prostě funguje. Kolekci dvanácti skladeb otevírá „Fabrika rock´n´rollu“. Kapela do toho jde naplno a o tom to je. Dalším songem jsou „Beskydy“. Nečekaná, až písničkářská záležitost. Nezvykle krotce vyznívá „Dej mi duši svou“. Zaujala mě též „Vítězná“ s výrazným refrénem, který si snadno zapamatujete. Vtipně „zamilovaný“ text z partnerského života má „Lepší než ex“. Pijáckou hymnou by se mohla stát píseň „Pili jsme“. Mockrát jsem zažil pijatiky do bílého rána. „Svítá, lásko. Svítá, to je fór, Svítá nad tvou otázkou, svítá, Renato!“. Kdo to nezažil, nepochopí.

Jako bonus je zařazená písnička „Noc vášnivá“, kterou Izzi s Dogou nahráli spolu s Martou Jandovou pro film Muzzikanti. Tohle dílo kritika strhala, ale mně se celkem líbil naivní a filmařsky opravdu špatně udělaný příběh plný chyb. Jako celek Muzzikanti nejsou úplně špatné dílo. Je jen škoda, že v bookletu nejsou k tomuto duetu podrobnější informace.

Jediné, co bych desce vytknul, je to že neobsahuje klasický nový hit na první poslech. V to nepočítám uvedený bonus. Ten asi na koncertu těžko zazní. Ale na rovinu říkám, že s každým dalším poslechem se mi „Hard werk“ líbí víc a víc.

Pro Rockpalace Honza Holý