D. O. P. hrají d.o.píči hard core

  • Číst 2075 krát

Když píšu recku na nějakou pro mě neznámou kapelu, tak se snažím nejdřív najít potřebné informace, abych nevařil přímo z vody. Stejně tomu bylo v případě D. O. P. Tato zkratka v tomto případě neskrývá již neexistující doom metalovou partu Dissolving of Prodigy, jejíž tvorbu bezmezně miluju. Tyhle D. O. P. jsou ze Žďáru nad Sázavou a hrají prý metal hard core. Auuuuu, zas nic pro mě! To se mi kolegové asi mstí, protože HC fakt není muzika, kterou bych měl ve svém přehrávači dobrovolně a rád.

Kapela vydala desku „Cely“ a ta není špatná. Kluci hrát umí a dokáží vymyslet a zahrát i docela silné melodie. Do hardcoru je posouvá nejvíc silový zpěv, ale ani ten není monotónní. Dovedu si představit skotačící publikum pod pódiem.

Hledal jsem taky, co znamená zkratka D. O. P. Před dvaceti lety šlo o Dreams of pain. Kořeny kapely totiž sahají až do roku 1997. Jenže sestava a zaměření téhle party se několikrát razantně změnila. V současné době se tato zkratka nejvíc spojuje s okřídlením souslovím „D.o.píči“, ale oficiálně jde o Divine Old Prophet. Aktuální tvář této bandy tvoří Vlasta – zpěv, Ondrys – kytara, sobry, Milan – basa, Martas – bicí.

Textově se skupina zaobírá sociálními problémy. „Pán prázdných slov“, „Alegorie“ a třeba „Střepy“. V podobném duchu se nesou i titulní „Cely“ a musím říct, že to je píseň jak řemen. Úderná, přitom melodická, trošku se blíží až k thrash metalu s ukřičeným vokálem. Do hácéčka je asi nejvíc posazený hodně silově pojatý „Bojovník“, který bojuje s vlastním já. To je sekačka s mlátičkou dohromady. Supeř nářez je taky „Plivu na váš hrob“. Tenhle song mi připomínám Kolinssův DEBUSTROL.

Pro fanoušky hard coru v kombinaci s metalem tahle deska může být dobrým tipem. Jo a „Cely“ jsou už dva roky stará deska. Právě v těchto dnech vydává D. O. P. nový singl, který obsahuje dvě skladby. Obě jsou k dispozici grátis na portálu Bandzone.

Pro Rockpalace Jan Holý