Co vlastně znamená YBCA?

  • Číst 6238 krát

Brněnský crazy rock and rollový projekt YBCA v březnu chystá vydání nového alba. My se zatím podívám pod fousy Loupežníkům, kteří vyšli předloni v létě.
Na profilu kapely na Bandzonu se píše: „Cirkus YBCA v současné době tvoří Principál Paramba, první a nejkrásnější klaun Míra Horejsek, dělostřelec a hudební vedoucí Winc, krotitel divé zvěře Dejan Petkovič, strunný čaroděj Thomas Bruno, balalajkář Martin a dohled má Velký Šéf BigBoss“.
V ansámblu cirkusu se vystřídala řada fenomenálních osobností hudební scény jako Big Boss (Root), Ashok (Root), Medvěd (Forgotten Silence), Marthus (Cradle Of Filth) a mnoho dalších hvězd.
Hlavním účelem kapely je bavit lidi a to doslova. To se myslím daří. Po šíleném „tutti frutti kumma rafinatta“ intru přichází červená Karcoolka, co nebojí se ani vlka. YBCA používá podobný mustr jako třeba Walda Gang. Muzice dominují výrazné až halekavé refrény. A kapele není žádná písnička svatá. Prdel si lze dělat ze všech a ze všeho. Z řáholeckého loupežníka Rumcajse se tak stal Rum cajs. Žaludy nabitý, bambitky ready. On je pán lesa! Všemu vévodí humor a chytlavé melodie. Nehledejte v tom nic komplikovaného. Je to prostě sranda.
Oproti Waldovi je YBCA o hodně tvrdší, ale humor mají kluci podobný. Kluci z naší Lhoty je cover z úžasné hudební pohádky „Ať přiletí čáp, královno“ z roku 1987, kterou budou znát určitě všichni mí vrstevníci 40+, ale i mladší kluci a holky. Ta pohádka je prostě skvělá, vtipná a zábavná. Totéž platí o písničce v podání YBCA.
Nejen covery je YBCA živa. Schytaly to od ní čtyři kurvy i s Monikou, stejně jako Sněhulák. Co by to ale bylo za loupežnickou deskou, aby chyběl song „Loupežníci pod dubem za dubem“, tady jde o pěkně temnou verzi s refrénem pekelné rychlosti. Na prdel dostala i Víla Amálka. Každý přijde o věnec. Tohle je hit jak prase!
Veškerý vtip se vytrácí ve dvou závěrečných anglicky zpívaných písních. Na hudbě z nich méně známé Could you, Would you, Should you se podílel i Karel Svoboda. Outro, které je mezi nimi v to nepočítám. Big Boss exceluje v závěrečném hitu San Francisco. Takhle mýtická až mysticky temná poloha mu sedí nejvíc.
A komu to nestačilo, tak novinka jménem Voholte je vychází 4. 3. 2021 přesně o půlnoci.
Pro Rockpalace Honza Holý