Co má společného solární systém s Atlantidou

  • Číst 2471 krát

Kapela Solar System z Havířova vydala v loňském roce debutové CD Atlantis, kterému předcházelo jedno demo a jeden promo disk. Příprava se vyplatila, oficiální prvotina skupiny stojí za to!

V této partě se sešli protřelí muzikanti. Petr Štrauch – kytary, Oto Gajdoš – zpěv, Jindřich Szwed – klávesy, Michal Hekera – basa, Vladimír Jelonek – bicí. Na desce se podíleli i hosté včetně moderátora TV Rebel Davida Zbavitele. Tři muzikanty SS budete znát z kapely Moravius. Gajdoš zpíval v Hectoru a Hypnotic Scenery. Dohromady to je velice zajímavá kombinace hudebního myšlení.

Solar Systém hraje heavy metal s prvky neo klasiky. Nejsou mu cizí sborové a vícehlasé zpěvy, kvílející kytarová sóla. Tohle se mi hodně líbí. Zatímco Moravius a Hypnotic Scenery zpívali anglicky, Solar System produkuje české texty. Hudbu zkomponoval Petr Štrauch o texty se postaral Oto Gajdoš.

Stěžejní osu alba tvoří Trilogie o Atlantidě. Jedná se o tři kompozice „Atlantida“, „Lidé z hvězd“ a „Tak blízko“, které se vinou deskou jako nitka a přitom nejsou seřazené za sebou. Každá skladba vypráví svůj vlastní příběh, i hudebně se jedná o barvité kompozice. Zajímavý koncept podtrhuje zdařilý obal alba zabaleného do digipaku.

Neo klasika se asi nejvíc objevuje v „Loutce“, ke které je i klip. Tam prostě ty klávesy hrají jako historický spinet nebo podobný nástroj s klapkami. Tohle moc kapel u nás nepoužívá. Mně se to líbí. Parádní sólující kytary se objevují v následující „Zastav to“. Myslím, že to bude hit. Výborná věc se zapamatovatelným refrénem.

Textově z alba vyčnívá „Marijuana“, která mi k té Atlantidě moc nesedí. Ale píseň je to přesto parádní. Závěrečná „Já vím“ je písničkářsky odlehčená.

Tahle deska má prostě šmrnc. Co bych psal víc, sežeňte si ji a posuďte sami.

Pro Rockpalace Jan Holý