Citron – Rebélie Rebelů

  • Číst 2884 krát

Jsou různé druhy a odrůdy Citronů, ale jen jedna kapela na našem rockovém poli pod tímto názvem již přes čtyřicet let mačká posluchačům uši.

Citron v poslední době potkalo mnoho nešťastného od úmrtí Standy Hranického, přes odchod čtyř členů z pěti, až po dohady o práva k písním s těmito členy, kteří tuto kapelu opustili a založili kapelu Limetal a pokračují v muzice dál.

Po tříletém čekání se nás rozhodl Citron ovlažit vydáním nového alba pod názvem Rébelie Rebelů. Album obsahuje celkem 13 úplně nových písní. Vydání tohoto alba předcházelo vydání dvou stejnojmenných EP. Řadová deska však vyšla až nyní. Byla nahrána v této sestavě: Radim Pařízek - bicí, Ladislav Křížek – zpěv, Djorde Erič – kytara, Pavel Hanuš – kytara a Jiří Rain – baskytara.

Kapela se netají tím, že na albu usilovně pracovala rok a půl a je věnováno všem „rebelům“. Ovšem pokud od tohoto alba očekáváte nějaké zásadní poselství, tak zde vás musím zklamat, nedočkáte se jej. Album je spíše vydané jen jako „truc deska“, aby bylo kapele Limetal ukázáno, že současný Citron žije a funguje v plné síle i bez původních členů. Celkový zvuk alba není špatný, má nádech rebelské temnoty a zamyšlení se nad různými postoji k životu a tomu, kam by měl a chtěl pravděpodobně Citron směřovat do budoucna.

Oceňuji, že kapela věnovala dostatečný prostor vyznění jednotlivých nástrojů v jednotlivých skladbách. Mám-li se ovšem zamyslet nad zpěvem Ládi Křížka, je zde jedno mínus. Láďa se pokouší o návrat o několik let zpět, kdy ještě byl mladý, krásný, plný ideálů a především se skvělým hlasovým rozsahem. Nyní se na Láďovi podepisují léta a je vidět, že jeho zpěv trochu uvadl. Kromě zpěvu Ládi lze také na CD zaslechnout doprovodný zpěv zpěvačky Tanji. Ovšem vydržíme-li až na předposlední píseň celého alba Tanju zde můžeme slyšet v jedné celé písni.

Nová sestava nám na albu i vyprodaných koncertech ukázala, že jí to spolu šlape a hrají to, co chtějí a jak to chtějí dělat, tedy po svém. Možná i samotný název desky Rebélie Rebelů nám tak napovídá, že Citron, už nikdy nebude Citronem, jenž býval. A jejich nejúspěšnější éra upadla jenom do našich srdcí a vzpomínek. Já osobně bych od alba kapely Citron rozhodně očekával více ať, už textově či pěvecky.

Já osobně věřím, že to to album si své posluchače najde. A budou i tací, kteří si jej ve svém přehrávači budou pouštět do nekonečna. Já mezi nimi nebudu, neboť mě album ničím zvláštním neupoutalo. Není na něm nic nového a ani výrazného, co by v člověku ponechalo nějaký dojem a myšlenku na to po albu znovu sáhnout.

Tato deska rozhodně nebude patřit mezi klenoty v diskografii kapely Citron a však jako počátek něčeho nového je to to album plně dostačující.

Příjemný poslech, vám přeje.

Martin Fejfar