Catastrofy to je mazec ale s vtipem

  • Číst 2273 krát

Při pohledu na recenzovaný disk skupiny CATASTROFY si říkám, to zas bude nějaká katastrofa. Název desky „Zbojnický tanec“ je pecka. Obal zdobí ilustrace zbojníka neb bači, kterej honí rozzuřeného berana. Bomba. Kurňa, to jsou první dojmy, jak maj bejt. Při dalším zkoumání obalu dostávám další pecku přímo mezi voči. Zpěvák totiž obsluhuje též fujaru, tamburinu, vozembouch a párty píšťalku. A to ještě nevím, co je nástroj jménem drumbľa. Jsem já to ale neznalec. Přítelkyně wikipedia mi napovídá, že se mu též říká dromľa, drmľa, drumlica, grumbla, bzučák, brnkáš. Je to„ľudový hudobný nástroj patriaci do skupiny idiofónov“ a česky to je brumle. No, to jsem se toho dozvěděl. Zas vím prd. Prý tento nástroj pochází z Asie. Hned je mi to jasnější :-)

Pojďme na to. Jako pozitivum vidím texty „katastrofy“ v rodné slovenštině. Nevzpomínám si na moc thrashmetalových smeček, které by zpívaly slovensky, jak jim zobák narost. Takže i tohle je určitou odlišností, která může být plusem i minusem zároveň. Kapela má poměrně bohatou diskografii, čítající deset záseků, ale pouze recenzovaný disk je plnohodnotným albem. Její kořeny sahají až do roku 2005. Až o osm let později přišla se slovenskými texty, ve kterých se to hemží sociálními tématy ale i humorem (např. „Ančiné cecky“). Srandičky mi jsou sympatické. Plusem taky je, že CATASTROFY sekaj písničky rychle jak Baťa cvičky. 28 minut je totiž rozděleno do 10 fláků.

Thrashmetal v podání CATASTROVY není až takový stařešina. Kapele nejsou cizí ani mohutně skandované sbory. Něco takového kdysi praktikovali Němci LIVING DEATH, kteří spojovali thrash a speed metal. Ti ale už asi prdí do hlíny. Dlouho jsem o nich nic neslyšel.

Ale zpátky ke „katastrofickému“ scénáři. Naši slovenský bratia umí pořádně hrábnout do strun, bicák musí mít snad v řiti vrtuli. To je fofr, to je fofr. Největší kvapíky jsou asi songy „Na detskej oslave“ s infantilní introdukcí alá HORKÝŽE SLÍŽE. Supr fofrník jsou taky „Žabomyšie vojny“, ale o nic pomalejší nejsou ani ostatní písně.

Super mazec a fórek je závěrečnný „Krik a beznadej“. To je fakt křik a beznaděj.

Chalani, ať vám ten katastrofální humor vydrží!

Jan Holý