Brutal Assault zatáhl oponu

  • Číst 2718 krát

Dvacátý druhý ročník metalového festivalu Brutal Assault skončil. Areál pevnosti Josefov osiřel. Dvacet tisíc návštěvníků z celého světa se vydalo ke svým domovům. Víc jak polovina fanoušků pocházela ze zahraničí. Zaznamenali jsme metalisty z Mexika, Japonska nebo západní Evropy. Bylo zde hodně Poláků a Slováků.

Ve středu 9. srpna oficiálně odstartoval 22. Brutal Assault. Na pěti pódiích až do soboty vystoupilo víc jak sto kapel. Už od středy vše klapalo, jak mělo. Program se podařilo dodržet. Vše fungovalo na minutu přesně. Vrcholem měl být comeback české legendy Master´s Hammer. Někteří fanoušci si ale myslí, že očekávání předčilo realitu.

Čtvrteční program lehce narušilo počasí. Déšť ale přišel až pozdě v noci, kdy už kapely pomalu dohrávaly. Skvělou show předvedli headlineři Emperor. Těm ještě počasí přálo. Při jejich vystoupení se opravdu nedalo davem projít. Při setu amerických deatherů Suffocation se rozpršelo naplno. Přesto fandové v dešti vydrželi a vystoupení si užili.

Ještě horší počasí panovalo v pátek. Od rána pršelo, a když po 17. hodině začali na hlavním pódiu hrát Sacred Reich, přes hradby pevnosti se začaly valit těžké bouřkové mraky. V tu chvíli se černě oděné publikum navléklo do pestrobarevných pláštěnek. Vzápětí se nebe doslova protrhlo, lilo jako z konve a začal foukat silný vítr. Výpadek elektřiny způsobil půlhodinový skluz v programu, který ale fandové přijali v klidu. Během večera se situace stabilizovala, takže k vrcholům dne patřilo vystoupení švýcarských Eluveitie s netradiční kombinaci folklorních nástrojů a metalu. Absolutní vrchol přišel s koncertem britských řezníků Carcass. Tihle metaloví pardálové snad nestárnou.

V sobotu se počasí umoudřilo, takže program mohl být dodržen. Zklamáním bylo vystoupení švédské legendy jménem Tiamat, jejíž frotman byl evidentně pod vlivem a nedávný úplněk na vině nebyl. Milovníky melodického metalu naopak potěšili Finové Amorphis a jen po otrlé fanoušky opravdového extrému bylo vystoupení norských Mayhem. Této muzice rozumí jen málokdo, ale v Josefově se znalců sešlo dost. Ve stejnou dobu na druhé straně areálu skotačili v obřím stanu Češi Gutalax se svojí rozpustilou show. I jejich „kanální“ příběhy si našly své posluchače.

V Josefově se Brutal Assault konal po jedenácté. Za tu dobu se areál hodně změnil, k čemuž přispěla nejen pořádající agentura Obscure promotion ale též sami fanoušci. Je otázkou, zda festival letos nedosáhl svého vrcholu. Poprvé byl totiž vyprodaný pár dní dopředu.

Pro Rockpalace Jan Holý

Postřehy metalistovy
Brutal Assault dosáhl návštěvnického rekordu, bylo vyprodáno.
Ještě před pár lety se areálem festu dalo krásně procházet, aniž by člověk narážel do lidí.
Velké fronty na jídlo a pití se sice netvořily, ale i tak si mlsné jazýčky musely počkat.
Hrálo zde celkem 110 kapel na pěti pódiích.
Festival navštívilo přibližně 20 000 lidí, o které se starala minimálně tisícovka pořadatelů.
Pořadatelé svoji úlohu zvládli.
Úžasný areál josefovské pevnosti je pro tvrdý metal jako stvořený.
Brutal Assault má dokonale vymazlenou grafickou stránku.
Oficiální festivalová trička a mikiny byly z velké části vyprodány již první den.
Akci prospěl bezhotovostní způsob placení za služby.