Bloody Rose přežila svou smrt a přednáší Tajemství růže

  • Číst 2731 krát

Není BR jako brr. Může to být zkratka anebo citoslovce pro vyjádření studu či odporu. Béerka jsou ale českobudějovická kapela BLOODY ROSE, tedy Krvavá růže. Název zní, řekněme“ goticky. Ale gotika jako taková to není. Nebo aspoň ne ta ortodoxní. Je to spíš rock, dostatečně melodický s místy se opakujícími hudebními motivy. A to právě možná zní goticky. Deska „Tajemství růže“ vyšla již v roce 2015. Kořeny kapely sahají do roku 2003, ale po tragické dopravní nehodě v lednu 2011 se vlastně téhož roku v létě narodila podruhé. Ano, i velmi smutný může být život rockerův. Naštěstí je to ale většinou jinak.

Krvavá růže působí v současné době působí v sestavě Kamil Dráb – zpěv, Martin Przeczek – kytara, Vláďa Adigamov – klávesy, Jirka Kejšar – basa a Jirka Kejšar ml. – bicí.

Starší tvorba kapely se ke gotickému rocku blížila určitě víc. Současná podoba kapely patří spíš odlehčenému rocku. Textově je to na pohodu. Album „Tajemství růže“ je zabalené do vcelku pohledného, stylově čistého obalu. Dobrá rodinná práce

Nahrávce často dominuje bublající basa. Líbí se mi „Kouzlo návratů“ se strojově přesnou rytmikou. Tady právě vyčnívá ta basa a dobře jí doplňují bicí. Následující „Noc“ zase stojí na výrazných klávesách. Asi nejvíc se mi líbí našlapaný hit „Dál od lidí“. Tenhle pocit občas taky mám. Žiju totiž ve městě, které je centrem cestovního ruchu a ty naše památky mám prostě rád v době, kdy kolem není ani noha. Prostě dál od lidí. To jsou vzácné momenty, kterých si tak vážím.

Předposlední kompozicí je „Prokletí“, ta je postavená na tvrdých kytarách, kterým ale zdárně sekundují klapky kláves. Pěkně vygradovaný je i refrén. Závěrečný song „Out of realitu“ je obžalobou současného mobilního světa a sociálních sítí.

Hudba BLOODY ROSE alias béerka mě překvapila. Nejde o tuctovou záležitost. Jejich muzika je melodická, nejde ale o stadionové hity na první poslech. Doporučuju, pustit si nahrávku víckrát. Pak možná přijdete na to, jak je Krvavá růže barevná.

Jan Holý