Bájný Fénix oslavil plnoletost novou deskou

  • Číst 2937 krát

Heavymetalový FÉNIX vstává z popela. Tahle omletá fráze by se dala použít v souvislosti s kapelou z Jičína. Jenže ona to není pravda. Tento FÉNIX funguje již od roku 1999, takže je letos plnoletý. Na svém kontě má jedno demo a právě teď vydává čtvrtou desku.

Ta začíná pěkně zostra, jak se u hevíku sluší a patří. „Tak teda pojď“ je otvírák jak sviňa. Rychlý, úderný a krátký. Totéž se dá říct i o dvojce „Detola“. Kapele to hraje pěkně. Navíc zpěvák má doslova zlato v hrdle. Pojďme se tedy podívat na sestavu FÉNIXE.

Deska vznikla ve složení Ondra Sehnal – zpěv, Jirky „Syčák“ Mizera – kytara, sbory, Martin Petřina – kytara, klávesy, sbory, Pavel „Čmelák“ Bělík – basa, sbory, Lukáš Vagenknecht – bicí, sbory. Cédéčko kluci nahrávali ve studiu Smaragd records u Olina Rokyty a bonusová skladba „Paprsek vítězství“ vznikla v legendárním studiu Citron pod taktovkou Petra Slezáka. A Paprsek vítězství pomáhá, zkuste se podívat na internet. Tahle aktivita FÉNIXU a jeho přátel si zaslouží obdiv!

FÉNIX se hlásí k heavy metalu i punku. A druhý zmíněný styl je cítit z titulní skladby „Sudičky“. Ty jsou takový odlehčený, pěkně zrýmovaný text připomíná textařskou svižnost Harleje. V podobném duchu se nese i „Alkolady“ zlitá jako kára. Haha, text je úsměvný, ale z toho příběhu zároveň mrazí. Chlast je fajn, ale nesmí člověku přerůst přes hlavu.

Následující „Byznysmen“ začíná špetkou reggae, ale tím se nedejte zmást. Houpavá muzika má k hevíku proklatě blízko. A v textu se zpívá: „Život je takovej, jakej si uděláš, nikam nespěchej, nebo to poděláš“. Říkanka, ale zatraceně pravdivá. Taky tvrdím, že všechno má svůj čas a nemá cenu chtít urvat všechno hned.

Nechybí ani tklivá balada jménem „Kde tě mám“, ve které se ke slovu dostanou i smyčce. Tohle je na mě moc sladký. Radši jdeme dál. Následují dva bonusy. Autoklub N. P. a již zmíněný „Paprsek vítězství“. Kdo fandí motosportu, tak jistě zná Autoklub Nová Paka, kde ve Štikovské rokli jezdí závody bugin. Já fanda motorů nejsem, tak mě nekamenujte z nepřesné označení tohoto sportovního odvětví. K heavy metalu ale patří holky a mašiny. Tak si to přeberte, jak chcete.

Pro Rockpalace Jan Holý