Avidity for... dřou na svůj osud a dřou dobře

  • Číst 2790 krát

Všechno to začalo v roce 2009, kdy na troskách formace ARBES vznikla nová kapela Avidity For... Symfonické prvky v hudbě hned od začátku určovaly náš směr, jakým se bude tvorba ubírat. Ani téhle kapele se nevyhnuli personální změny po celou dobu jejich působení na plzeňské scéně a okolí. Křest téhle placky proběhl v únoru 2016, kdy nám za kmotry šli kamarádi z Concrete a pražská smečka Anacreon. Tady nastal tak nějak zlom, kdy se objevily jisté neshody na dalším pokračování kapely. Tohle všechno nakonec (a nebylo toho málo) vyústilo ve změnu zpěváka, kdy Jaryho nahradil Lukáš Justich.

Sestava na CD Avidity for...
Jary Novák  - zpěv,kytara
Pavel  Vaněk - basa ,zpěv
Matěj Fiala  - kytara ,zpěv
Lukáš Koršes Korschinský  - bicí
Petr Podlena – technik,zvuk,samply

Jako když si pouštím film, jdou titulky, kdo byl za kamerou, režie, produkce…k tomu náležité intro, krásně mě to naladí, možná až příliš dlouhé, o to víc mě to napíná, co přijde.

Strhující příběh krále Leonidase a bojovníků ze Sparty co bránili soutěsku proti Peršanům – legendární téma, ale můžu potvrdit, že skvěle provedené s napětím až do konce. Až na ten rychle jdoucí zpěv, stěží zachytávám text.

Osud – otázkový text, „nevím co se děje, na svůj osud se nadřeš“, je těžké sledovat text a strhující tempo kapely v pozadí – kytaru, basu, bicí, samply…moc dobré, už teď vím, že si to poslechnu víckrát

Máš co chtěj – zvláštní, zapomněli tam otazník nebo tam nemá být? Celou skladbu přemýšlím, co to vlastně má.

Souboj titánů – další mystický příběh z řeckých bájí a pověstí…no to je něco pro mě. Miluji tyhle příběhy a jejich filmové zpracování, starší i nové. „Titáni zápasí, titáni bojují, má hvězdo krásná si, tvé oči miluji..má Andromedo“. „Komu se podívá Medúza do očí, je ztracen a je s ním ámen, když oči osudu panenky protočí, možná nezvítězí Kraken, Kraken“. Skvělá melodie a vyprávění jak od Homéra podložené skvělými hudebními nápady. Zatím to nejlepší na téhle placce.

Epic – pomalá lyrická skladba, aspoň se tak jeví od začátku, co na tom, že se tempo zrychluje. Stále pátrám po tom, co znamená název kapely Avidity for…tady se často objevuje. Už jsem projel překladač, wikipedii, až google našel - kvalitu nebo stav bytí zanícený zájem dychtivost chamtivost avidity synonyma: hrabivost, lakota, chamtivost, lakomství, nenasytnost, dravost ...

Železná jízda českých králů – něžný samplový rozjezd a do toho dusot koní (tedy bicích), úplně vidím tu jízdů oplechovaných statečných srdcí, co na rozkaz krále brání svojí zem….opět husí kůži mám, to je to nejlepší znamení kvality.

Další úvod obstarávají opět samply. Přichází zpěv,…“zeptej se bohů a kde najdu odpovědi?“

Poslední věc na placce mi samply navozují dávnověk či středověk někde mezi Kelty, Slovany. Poslední čarodějnice, vyhasla ďáblova svíce, inkvizice a další akvizice lítají nad melodií.

Tohle CD naplnilo mojí studnici rockera až po okraj skvělým zážitkem můžu jen doporučit všem mně podobným rockerům a myslím že ani ortodoxní metalisté nepohrdnou a ocení. Mám pocit jak po nedělním obědě, krásně do zlatova vypečená Svatomartinská husa s knedlíčkem a zelíčkem, skvělé pivíčko na spláchnutí….no prostě jsem si pošmáknul.

Nemám rád škatulkování a zařazování kapel do různých žánrů, kterých je tolik, že bych na to potřeboval 14ti denní školení, abych se v tom vyznal.  Ale to pro mě není směroplatné, jak říkala Máňa ve filmu Kulový blesk. Já se řídím pocity co je mi příjemné a co ne…a tohle mi bylo sakra moc příjemné.

V dubnu AVIDITY FOR…hrají dvakrát v Plzni, prý by se jejich novinky do jednoho koncertu nevešly, tak jsem jim tam připsal :“ nebyl čas ptát se kdo je kdo....chceš říct soudruhu...ano, dvě dávky....v dubnu…:-)  rozkaz zněl jasně.....AVIDITY FOR....“

Na léto a podzim chystají mini turné se dvěma spřátelenými kapelami – ROAD ROCK TOUR 2017. Ve stejném složení budou koncertovat po středních a západních Čechách, takže o nich ještě určitě uslyšíme.

Pro Rockpalace Martin Hruška