Autobus jede třeba zrovna k vám

  • Číst 3191 krát

 

Brrrrm, vrrrm, přijíždí Autobus, jihlavská heavymetalová kapela, která právě vydala novou desku „Poslové“. A je to heavy metal šmrncnutý pohodovým rockem. Dobrá věc pro milovníky těchto hudebních stylů.

Kapela cédéčko v papírovém přebalu nahrála ve složení: Petr Doldy Dolének, Jirka Dvořák a Pavel Augustýn – zpěvy, Milan Zerzánek – basa, Martin Zerzánek a Jirka Klíma – kytary, Michal Dostál – bicí, Ivan Bauchner – klávesy. Jako host se objevuje ve skladbě Stoupej výš bicák Ondra Němec. Hudba a texty jsou společným dílem Autobusu a Petra Dolénka.

A právě Doldy je asi největším překvapením v této sestavě. Je to světoběžník. S trochou nadsázky lze říct, že je jednodušší vyjmenovat kapely, se kterýma nikdy nezpíval než ty, ve kterých skutečně působil. Namátkou mě napadají Dirty Games, Morava anebo nově Kreyson Memorial.

Po intru, které není uvedeno v bookletu, ale na CD má vlastní stopu, přichází hned titulní song „Poslové – Cesta ohněm“. Chytlavý song plný melodických kytar a tomu odpovídajícímu zpěvu. Velmi svižně se rozjíždí následující „Crazy“. To je docela kvapík! Mám rád unisono kytary a ty tady nechybí. Text je o metalová královně, která se objevuje na každém bigbítu.

Zaujala mě i balada „Stoupej výš“, ta je dostatečně patetická, aby zabírala na letních parketech. Kvílící kytarové sólíčko taky nechybí. Následující „Máš svý trumfy“ stojí na neskutečně vlezlém motivu kláves. Jen čekám, kdy z repráků zazní hlas Pala Habery :-). Opravdu pěknou halekačkou je „Já tě znám“. Dovedu si představit, jak ji s kapelou zpívá celý sál. Další peckou je „Nejde vrátit čas“. Profláklej název, ale jinak naprosto nová píseň se silným kytarovým tahem. Palec nahoru!

„Volný pád“ taky stojí na opakovaném kytarovém riffu. Tohle Autobus opravdu umí. A taky zvládá klasické balady, jako je třeba „Vstávej“. Učebnicí heavy metalu je sedmiminutový epos „Baskervil“. Tohle se mi hodně líbí. A podobně mýtickým tématem se zabývá i závěrečný hit „Kraken“ s lehce naivním textem.

Když to shrnu, tak musím říct, že Autobus není špatnej, ale zároveň to není žádný bořič hitparád. Já se tímhle Autobusem ale rád svezu i příště.

Pro Rockpalace Jan Holý