Agent Smůla 07 od kapely Tlustá Berta

  • Číst 2292 krát

S nahrávkami kapel, které mají geniální názvy, mezi které řadím i Tlustou Bertu, se v mém redakčním šuplíku v poslední době doslova roztrhl pytel.

Tahle letitá parta z Jindřichova Hradce nahrála před čtyřmi roky desku „Agent Smůla 07“. Třináct skladeb zabalila do solidního digipaku. Pojďme se Bertě kouknout pod faldy.

Deska vznikala od dubna do srpna 2013 ve studiu K – records v Sezimově Ústí. Nahrála ji sestava Zdeněk Ledvinka – kytara, Michal Chramosta – zpěv, Petr Hrabě – basa a Marek Růžička – bicí.

Tlustá Berta je lety prověřená záležitost. Narodila se už v roce 1992 a hlavně v posledních letech hojně koncertuje. Bohužel jsem ji živě nikdy neviděl, ale tenhle nedostatek budu muset napravit.

Bertě to totiž hraje sympaticky dobře. Sází na výraznou rytmiku, silnou melodiku a břitký vtip. Něco podobného v poslední době hraje též severomoravský Traktor. Nevidím tam žádnou kopírku, je to prostě melodický bigbít, kterému to náramně šlape.

Kluci mají chytré texty, nejsou to žádný připitomělý rýmovačky. Zkuste vyslovit název desky „Agent Smůla nula sedm“. Humor jim opravdu nechybí,  stejně jako nadhled starších pánů. Jo, tahle deska se mi líbí. „Jediný, co je spravedlivý, že zítra budem zase všichni o den starší“. Sem tam se v textu objeví nějaký vulgarismus, ale tady to není prvoplánová sprosťárna. To je třeba případ písně „Pepa Votek“.

Samozřejmě na rockové desce nemůže chybět balada. V případě Tlusté Berty se jmenuje „Michaeli“. Na můj vkus je až moc sladká, ale v rádiu by se mohla líbit. Daleko víc se mi líbí hned další skladba „Hradeckej patriot“, který je podstatně svižnější. Tahle poloha je Tlusté Bertě výrazně bližší. Proto se mi taky líbí velice svěží „Prokopu se ti do hlavy“ s hravým textem.

Jediný, co mě na tomto cédéčku vadí, je pitomej rozhovor uprostřed písně „Specialista“. Tohle je specialitka, kterou jsem nějak nepochopil. A taky se mi nezamlouvá diskotéková vsuvka v „Návratu Robina Hooda“. Tenhle tuc tuc rytmus přímo nesnáším.

Naopak mi nevadí country kytárka v písni „Nejsem starej“, ve které se zpívá „Nejsem starej, ani dost mladej“. To je přesně můj případ! Závěrečná pecka jménem „Cecky“ to je vyloženě Mládkovina, Tlustá Berta prokázala velkej nadhled, když na závěr zařadila srandičku.

Pro Rockpalace Honza Holý