Slezskoostravský Rock - Fest - Slezskoostravský hrad 4.6.2022

  • Číst 7183 krát

Populárního ostravského rock/metalového Sorfestu se v pěkném prostředí Slezskoostravského hradu účastním každoročně a hodně mi vyhovuje, že zde na jediném zachovalém a rekonstruovaném hradu na Ostravsku probíhá fest na dvou pódiích, přičemž se navíc v nedaleké Loděnici na břehu Ostravice na dalším pódiu konají koncerty zajímavých mladých kapel.

Letos jsem se bohužel kvůli svým omezeným časovým možnostem nemohl účastnit celého programu, takže mohu hodnotit jen to, co jsem viděl v době od 14:00 do 21:00 hodin. Neviděl jsem tedy hned první kapelu vystupující na nádvoří hradu od 13 hodin, kapelu Degradace.

sorfest 01

INNERSPHERE , Aréna 14:00

Naštěstí jsem nezmeškal ve 14 hodin v Aréně koncert mladé plzeňské metalové kapely INNERSPHERE, jejíž koncert jsem poprvé viděl v brněnském klubu Melodka někdy před půlrokem, kde mě hodně zaujala a líbila se mi. Kapela mě opět potěšila, nezklamala mě ani přítomné fandy melodického death metalu a předvedla výborný výkon. Kapela zpívá pouze anglicky a převážně growlingem, ovšem k tomuto hudebnímu stylu to patří a pro vystupování v zahraničí je to navíc nutné. Hodně se mi líbí souhra obou kytaristů, sólově zpívajícího Míry Litomerického, který je hlavním autorem většiny skladeb, a velmi dobrého mladého sólového kytaristy Lukáše Maie. Rytmika šlape spolehlivě a basista Marek Hubocký navíc často zpívá doprovodné vokály. Celkově mi připadal zvuk kapely tady na Sorfestu o něco horší než jsem slyšel v Melodce, ale nebylo to zas tak špatné a všechno nemůže být naživo ideální.

sorfest 02

GATE CRASHER , Nádvoří 15:00

Po koncertu Innersphere jsem se rychle přesunul na nádvoří hradu, kde ve 3 hodiny odpoledne začínala hrát kapela GATE CRASHER. Je to již dlouhou dobu známé a sympatické jméno české kapely, jejíž koncert jsem však viděl poprvé a ani jsem její hudbu dříve neposlouchal, protože zkrátka nemám dost času na to, abych poslouchal doma hudbu všech dobrých a zajímavých českých kapel nebo je sledoval na rockfestech po celé republice. Koncert této čtyřčlenné rockové kapely se mi hodně líbil a to jak co se týká výkonu muzikantů, tak i díky dobře odvedené práci zvukaře. Tato kapela s vtipným anglickým názvem zpívá česky, takže si může naplno užít její hudbu domácí publikum, které neumí dobře anglicky, jak je to i v mém případě. U kapel, které mě na koncertu zaujmou, si obvykle koupím v přítomném stánku s merchem některé jejich album na CD, což jsem tady taky udělal a poslední album této sympatické kapely s názvem Mrazení už mám doma k poslechu.

sorfest 03

VILÉM ČOK & BYPASS , Aréna 16:00

Ve 4 hodiny odpoledne začala v Aréně hrát a zpívat česká rocková legenda VILÉM ČOK se svojí kapelou BYPASS. Tento zpívající baskytarista z legendárního Pražského výběru dnes na svých koncertech zpívá sólově a dělá zábavnou show jako frontman, přičemž má v kapele výborného a taky zpívajícího baskytaristu s dobrým hlasem, vynikajícího mladého kytaristu a schopného bubeníka. Zjednodušeně se dá říct, že Vilda se svým Bypassem dělá naživo jen legraci, ale dělá to se svými muzikanty opravdu hodně dobře. Publikum v zaplněné aréně jeho koncert přijalo s nadšením a nechalo se i rozezpívat. V zajímavé a zábavné, téměř metalové úpravě tady zazněla například i píseň Oldy Říhy z jeho slavného Katapultu Půlnoční závodní dráha, dále známá píseň Ó hory, ó hory a nemohl chybět ani Čokův hit z Pražského výběru Na Václavským Václaváku. Hodně jsme si všichni v publiku koncert V.Čoka s Bypassem na Sorfestu užili a je zajímavé, že po odehrání ostravského koncertu Vilém Čok se svojí kapelou odejel do Brna, kde měl ten samý den večer ještě koncert na závěr Československého rockfestu, který byl prý stejně dobrý, jako ten ostravský.

sorfest 04

DAZED AND CONFUSED , Loděnice 17:30

Výbornou mladou kapelu DAZED AND CONFUSED ze Vsetína jsem poprvé viděl a slyšel hrát loni v Music baru Lira ve Valašském Meziříčí, kde tehdy hrála i jiná zajímavá mladá valašská kapela Sóma, kterou jsem znal již z dřívější doby a kvůli které jsem tam tehdy přijel. Dazed 'n Confused mě hned při prvním poslechu nadchnuli a vůbec se nedivím tomu, že vyhráli loni v soutěži mladých amatérských kapel LÍHEŇ, díky čemuž také dostali pozvánku na letošní Sorfest. Pětičlenná kapela se sólovým zpěvákem hraje styl, který lze označit jako alternativní blues-rock. Všichni muzikanti jsou zdatnými instrumentalisty a hodně se mi líbí hra sólového kytaristy i baskytaristy. Zpěvák zpívá výborně s dobrým hlasem, zatím mu možná jenom trochu schází profesionálnější vystupování na jevišti. Vzhledem k mládí kapely věřím tomu, že mají před sebou ještě slibnou budoucnost, pokud spolu vydrží, každopádně jim to přeji. Tato kapela nezklame na žádném rockfestu, který není zaměřen jen na nejtvrdší muziku a určitě bude mít úspěch v každém hudebním klubu se zaměřením na kvalitní rockovou muziku.

Už od 17 hodin hrál na nádvoří Slezskoostravského hradu Ivan Mládek se svým Banjo bandem, ale jeho koncert jsem vynechal, i když mě tato česká legenda vždycky dobře baví a jeho nesmrtelný hit Jožin z bažin hraje i slavná Metallica na svých koncertech v Česku. Dal jsem ale přednost rockovému mládí vystupujícímu v Loděnici pod hradem, které mě zajímalo víc a taky mě nezklamalo.

sorfest 05

HENTAI CORPORATION , Aréna 18:00

HENTAI CORPORATION je v českém rock/metalovém prostředí už pojmem a já jsem jejich koncert viděl dnes v Aréně Slezskoostravského hradu poprvé. Tato pražská thrash-rock'n'rolová kapela s charismatickým sólovým zpěvákem se silným hlasem, jaký mám v této muzice nejraději, na mě udělala výborný dojem. Ocenil jsem, že Hentai Corporation mají v sestavě klávesistu, což dává každé kapele dobrý zvuk i bez použití samplů. Hentai Corporation zdejší početné publikum svými rychlými skladbami hodně bavili a pro mě osobně byl jejich koncert, vedle vystoupení Viléma Čoka s Bypassem, vrcholem letošního Sorfestu.

sorfest 06

BIJOUTERRIER, Nádvoří 19:00

Od 19 hodin jsem se na nádvoří na Sorfestu seznámil s hudbou slovenské kapely BIJOUTERRIER, jejíž jméno a muziku jsem doposud vůbec neznal. To je pro mě taky jedna z největších výhod rockfestů, že tam mohu poznat a poslechnout si kapely, které zatím neznám, i když jinak dávám přednost plnohodnotným celovečerním koncertům svých oblíbených kapel. Sympatická šestičlenná kapela Bijouterrier s velmi dobrou sólovou zpěvačkou, které zdatně sekundují dva sborově i sólově zpívající muži, hraje zábavnou rockovou muziku, která neurazí na žádném rockfestu s výjimkou těch se zaměřením pouze na nejtvrdší metalovou muziku.
Bijouterrier byli na Sorfestu dobří, bavili publikum, ale já dávám přednost jiným rock/metalovým hudebním stylům, jaké hrají moji oblíbení slovenští Eufory, April Weeps nebo moje zamilovaná symfonic-metalová kapela Symfobia.

sorfest 07

HYPNOS , Aréna 20:00

Hlavní večerní doba v Aréně byla letos na Sorfestu vyhrazena death metalové kapele HYPNOS původem z Uherského Hradiště. Tuto kvalitní metalovou kapelu založili dva bývalí muzikanti známého Krabathoru, baskytarista a zpěvák Bronislav „Bruno“ Kovařík a bubeník Peter „Pegas“ Hlaváč. Tato čtyřčlenná kapela se obejde bez sólového zpěváka, protože jako frontman funguje zpívající baskytarista. Hypnos odehráli velice solidně kvalitní metalovou muziku, ale mě se víc líbila hudba plzeňských Innersphere.

Poslední kapelu vystupující v Aréně na letošním Sorfestu s názvem Grade 2 jsem už poznat nemohl, protože jsem pospíchal na poslední večerní vlak domů, kam jsem se musel vrátit brzy z rodinných důvodů. Mrzelo mě to, protože Grade 2 byli jedinou zahraniční kapelou, která zde letos hrála, protože slovenské kapely mezi zahraniční nepočítám.
Z časových důvodů jsem pak nemohl vidět koncerty dobrých kapel hrajících ještě tento večer na nádvoří Slezskoostravského hradu, rockovou Tlustou Bertu a hlavně můj oblíbený power metalový band Porta Inferi původem z Nového Jičína, který jsem však už viděl hrát v klubu a hodně jsem si užil loňský koncert této výborné kapely na Ostravě v plamenech.

Letos se konal už 14. ročník tohoto zavedeného Slezskoostravského Rock - Fest Open Air festivalu. Myslím, že žádná z vystupujících kapel nezklamala, stejně jako nezklamali pořadatelé festu a naštěstí nezklamalo ani počasí, i když bylo zataženo a vypadalo to, že každou chvíli začne lít jako z konve, což se naštěstí nestalo. Možná nejisté počasí způsobilo o něco nižší návštěvnost nebo snad lidem zhýčkaným většími ostravskými hudebními festivaly Colours of Ostrava i Ostrava v plamenech chyběly velké hudební hvězdy, nicméně nejen pro mě Vilém Čok nebo Hentai Corporation hvězdami jsou a o Ivanu Mládkovi s jeho legendárním Banjo bandem ani nemluvím.

Co se týká občerstvení, na kterém taky na každém festivalu hodně záleží, tak si nemůžu stěžovat ohledně piva, včetně toho nealkoholického, ani jídla, i když inflace byla na cenách znát. Vždycky mě potěší, když si můžu dát na jídlo kromě obligátních klobás, langošů, hamburgerů nebo různého masa či halušek taky chutné smažené bramborové placky, které zde byly navíc k dostání i se zelím nebo sýrem, což mě hodně potěšilo a pochutnal jsem si.
Protože si rád "zahustím" pivo občas nějakým panákem, tak má jediná výtka směřuje ke zdejší nabídce tvrdého alkoholu, když zde nebyl k dostání Jack Daniel's ani žádná jiná whisky, což je můj nejoblíbenější alkohol. Obligátní Jägermeister zde sice nechyběl, stejně jako rum a vodka, kterou jsem si občas dal, ale objemem 0,04 l u prodávaných panáků si vůbec nejsem jistý. No, aspoň jsem se moc neopil.
Už teď se zase těším na 15. ročník tradičního Sorfestu v pěkném prostředí Slezskoostravského hradu v příštím roce a věřím, že mě zase nezklame.

Honza Kubín, 5.6.2022