S XIII. stoletím zapal pochodeň a na cestu se dej

  • Číst 7904 krát

14.2. v plzeňské „Šeříkovce“ odstatovalo své letošní turné Frankenstein znovuzrození XIII.století a start to byl víc než výborný. Jak bývá na KS Šeříkova zvykem, po celé Plzni visely plakáty s „Nosferatem“ a logem XIIIky, které zvaly na páteční gotickou noc. Tak jako před rokem si „Století“ sebou vzalo Bratrstvo Luny. Už ani nespočítám, kolikrát jsem XIII. století viděl ve Futuru, Kbelích…ale přesto se na každý koncert těším. Dnes o to víc, že mám oba syny sebou.

V sále se ocitáme ještě před oficiálním otevřením a tak je čas promluvit s Matějem Lipským o jeho novém projektu Krmelec (rozhovor přineseme). Velikou radost mi udělal rozhovor s Petrem Štěpánem, z kterého byla cítit pohoda a energie.
O co sál zel poloprázdnotou při setu Bratrstva Luny, o to více praskala hospoda ve švech. BL odstartovalo svůj čas Vránou, kterou podpořila na pódium také sličná tanečnice. Myslím, že BL už od předchozího alba se trochu odvrátilo od svých prakořenům pravověrné gotiky. K těm se jim povedlo navrátit s Voláním mrtvých básníků a Třináctým úplňkem, ač ten se datuje do doby nedávné. Každopádně BL nás provedlo svou 14ti letou historií. V kapele jsou výborní muzikanti, kteří muzice rozumí a tak set odsýpal, jen místy to drhlo při stále nešťastně dlouhých proslovech R.X. Tháma, kterých ale bohudík proti loňskému roku ubylo. Plný elánu a energie po celý večer byl Matěj Lipský, kterému to zpívalo o sto šest!! S vizáží Gary Oldmana z Draculy tančil s úsměvem a pohodou, tradičně bosý s buřinkou na hlavě. Pan zpěvák! Jeho Poslední z pierotů stejně tak cover HNF – Pochod hrdinů neměly chybu a přilákal další posluchače do sálu. Závěr patří Bratrstvu Luny, která mě opět potěšila a Signum Diabolicum.

86695068 10158092718350802 2447673691299905536 n
Po přestávce se sál naplnil k prasknutí, tmou se nese tříštění skla, skřehotání havranů, nastupuje impozantní intro Gotiky (při kterém mě dodnes mrazí v zádech), oznamuje příchod XIII. století a s ním otevírá oponu Kabarette Voltaire a "přichází všichni známí", Satyricon i parazit klaun, světla a stín a hořící Absinth, bizarní sešlost, pravda a klam …. nastává gotická jízda, kterou si užívá celý sál i kapela. Výborná muzika, úchvatné lyrické texty, charismatický hlas Petra Štěpána, to je deviza „XIIIky“ a 100% výkon, který dnes podává. Phobia Nocturna z výborného alba Intacto (ale které album není že?-)). Slyšte, jak nám děti noci hrají…. nádherná letitá a pomaláTransylvania Werewolf, tmou pronikají vtíravé tóny kláves a v krajině stínů se staň vlkodlakem.... Vlčí žena, nadšení nás v sále nezná mezí…Upír s houslemi, temné sabbatovské tóny uvádí Frankensteina, rockovější Mystery Anna, nesmí chybět Karneval, z průměrné skladby Olympic udělala XIIIka mega hit, bez kterého se neobejde žádný koncert. Krásná čarodejka Justína co umí z ruky číst má kouzelný zpěvný refrén i po tolika letech, při prokleté Elizabeth Bathory umocněné silným motivem kláves už zpívá a tančí celá Šeříkovka, bez rozdílů věku jak u nás na balkóně, tak dole na parketě. Po starých kopcích zas chladný vítr vál…a další nesmrtelný hit - Fatherland a všechny ruce jsou nad hlavou … Hej, hej dominia, hej, hej dominia, hej Fatherland duní po celým KD…a závěru přišel čas na akustickou baladu Růže a kříž….

XIIIka na rozdíl od jiných kapel má opačný problém, co se týče sestavením kvalitního koncertního playlistu, vždyt co deska, to plejáda ultra hitů a to tu dnes nezazněl kultovní Nosferatu, Gotika, Macbeth, Vendetta, Měsíc lovce, Ztraceni v Karpatech…až po Evropu a Chaoticu a mohl bych pokračovat dlouho, předlouho…

Poklona patří jak pořadateli, tak mistru zvuku, který se staral po celou produkci o křišťálově čistý zvuk po celý večer umocňoval náš zážitek z hudby.

Co je důležité, kapela je ve výborné formě v úvodu turné (držímě pěsti ať to vydrží) a mimo jiné je letos můžete vidět na živo na velkých festivalech jako bude Basinfirefest v Poříčí, kam se XIIIka už vrací po třetí a svou premiéru si odbyde v letošním roce na The Legends Rock Fest v Hořích a bude Kar ne váálll….

Fantastický koncert, XIIIko děkujeme a doufám, že v Šeříkovce opět za rok!!!

foto: Aleš Enochian Komárek