Roxor oslavil v Kolíně 35 let. Gratulovaly mu party Telegraf a Iras
- Číst 7003 krát
Nymburská heavy metalová kapela ROXOR oslavila v Městském společenském domě 35 let na scéně, kterého se zúčastnili také bývalí členové. Odehraný set tomu měl také odpovídající netradiční více než dvouhodinovou délku.
Jako gratulanti na koncertu vystoupili další legendy z regionu, a sice TELEGRAF a IRAS. Prvně jmenovaná kapela kolem Petra Bašuse funguje už víc jako 45 let. IRAS letos slaví 40 let od založení.
Roxor odstartoval svůj výroční set písní „Zámek snů“ z dema „Born to ride“ z roku 1996. Následoval „Správnej směr“ a cesta „Ke hvězdám“. Po novince ze stejnojmenného alba „Železný král“ přišla na řadu „Cesta do pekel“. První sérii skladeb zakončil „Šašek a král“ a zahrála ji aktuální sestava ROXORU, tedy Ondra Marek – zpěv, Dan Reissaus – kytara, zpěv, Michal Žáža – kytara, zpěv, Roman Matěj Veselý – basa a Julda Botoš – bicí.
Přišla na řadu série zakládající sestavy včele se zpěvákem Radkem Vaníčkem a s bicákem Honzou Severou v zádech. Basu původně obstarával Karel Němeček a v některých skladbách hrál klávesák Tomášem Matějkou. Jen kytaristi se v ROXORU nikdy neměnili a tak Dan s Michalem v Kolíně z pódia neslezli. Jsou to takoví rockoví dinosauři a kluci vědí, že to nemyslím špatně.
Po „Příšeře baskervilské“ došlo na skladbu „Fright Night“, kterou kapela podle Dana živě nehrála 30 let. Prostřední set původní party zakončily hity „S puškou v řadě stát“ a „Křížová výprava“, kterou jsme si s chutí zazpívali. Musím říct, že to starému ROXORU slušelo a hrálo výborně. Muzika se prostě nezapomíná.
Pak se na „stejdž“ dostala taky Lucka Třešňáková, takže následovaly písně „Zastavte čas“ a „Hvězdář“. Lucka se v současné době věnuje hlavně interpretaci písniček Ivety Bartošové, ale na svoji rockovou tvář taky nezapomněla. Hlas na to stále má a taky jí to sluší.
A jdeme do finále. Závěrečnou sérii odstartoval „Kazatel“ následovaný „Zlodějkou duší“. Pak se probírala „Causa 17“ a málokdy hraná „Modlitba za život“. Velké finále odstartovala stále ještě novinka „Čert tě vem“, během které se na pódiu vnutily mocnosti pekelné. Strašidelný čerti v podání Krampus týmu z Vodňan. Pak už to šlo rychle, „Tvoji tvář“, „Metal heart“ a „Než skončí show. Oslava 35 let kapely ROXOR byla rozhodně důstojná. Kolínský kulturák doslova praskal ve švech. Takovou návštěvu jsem tady ještě neviděl. Holt kluci hráli prakticky doma. Myslím, že se uvidíme dříve než na oslavě 40 let. ROXOR mám prostě rád. Jejich heavy metal made in 80. a 90. léta se mi prostě líbí.
TELEGRAF měl v Kolíně za úkol rozehřát publikum a nehrát žádné cajdáky. Kapela, ve které se za ta léta prostřídalo neuvěřitelné množství muzikantů má také velice zajímavou současnou sestavu s několika alternacemi. V poslední době vystupuje bez klávesáka, který řeší zdravotní problémy, zato hraje se třemi kytarami jako IRON MAIDEN („Ferda“ Brabenec, Jirka Lacina a Pavel Štrob). Sledoval jsem všechny tři a většinou hrál každý z nich něco jiného, ale znělo to výborně.
TELEGRAF přehrál letité pecky, třeba „Tisíce nás“. Byli jsme taky „Na cestách“ s „Karin“. Přijeli též „Potulní hráči“ a nechyběla ani hitovka „Křídla andělů“, ve které s kapelou vystoupil pěvec Ondra Marek. Opravdu s chutí jsme si zazpívali „Malý pivo, velkej rum“. A došlo i na ženský zpěv, když s kapelou vystoupila její zpěvačka Adéla Jadviščok a zazpívala „Krásnou vílu“ a cover „All we are“. Super. A coverem byl taky závěrečný „Karneval“ a zároveň představovačka. TELEGRAF mám rád, proto jsme se s touhle partou určitě neviděli naposledy.
Závěrečné vystoupení kapely IRAS provázely problémy. Nový zpěvák Martin Švec byl silně indisponován. Pil Vincentku, takže je jasné, že v jeho krku se odehrávalo menší peklíčko. Ale i tak dal poznat, že na to hlasově má. Přejeme mu brzké uzdravení a návrat na pódia v plné parádě. IRASU nesedl ani zvuk. Nemůžu si pomoci, ale ze začátku byly slyšet víceméně jen kytara a bicí. Basa, zpěv a klávesy jakoby nebyly přítomné. Zvuk se později zlepšil, taky jsem opustil původní stanoviště a víc se přiblížil ke zvukařskému stolku.
Navíc kapela nedohrála skladbu „Sahara“, protože se z repráků linuly nepříjemné zvuky. To asi zazlobily kabely. Svou porci smůly si zažil taky bicák Jarda Rojar, kterému prostě ujížděly bubny. Na jedno vystoupení bylo toho trápení až dost. Doufám, že si svou porci smůly IRAS už vybral. Od návštěvy dalšího vystoupení mě to určitě neodradí. Přesto přese všechno zazněly nejznámější songy IRAS z 80. a 90. let. Zazpívali jsme si s Čachtickou paní „Železnou dámu“ a taky „Nesnáším veksláky“. Ze starších písní nechyběl „Sekeromlat“ anebo singlový „Mistr Jan“. Z nově nahraných věcí jmenuje „Kazisvěta“ a „Stůj zpříma“. „Mors a spol“ úplnou novinkou nejsou. Jedná se o hodně předělanou starší skladbu, kterou můžete znát pod názvem „Strašidlo atomového věku“. Na některých prastarých audio záznamech distribuovaných na kazetách se taky skladba uváděla jako „Strašidlo A. I. D. S. Ale to bylo možná chybou přepisu nebo fantazií kopírující osoby.
Oslavy zmíněných kapel si nenechala ujít řada kamarádů z řad muzikantské branže. Zahlédli jsme například Martina Drobného (Vanaheim), Vaška Mrzenu (Rimortis) a Luboše Perničku (bedňáka ex Arakain, nyní Niakara). Mám radost, že se muzikanti a kapely takhle dokážou vzájemně podpořit.
Z Rockpalace přejeme všem třem zúčastněným kapelám do dalších let spoustu dobré muziky a co nejvíce fanoušků.
Pro Rockpalace Honza Holý