Roman Dragoun & His Angels

  • Číst 6864 krát

rockpalace dragoun

Letošní poslední únorový čtvrtek proběhl v olomouckém hudebním klubu Bounty Rock Café koncert legendárního českého rockového klávesisty, zpěváka a skladatele Romana Dragouna s jeho nejoblíbenější kapelou His Angels.
Zazněly hlavně skladby z Romanových sólových alb Stín mý krve, Slunci blíž a Otlučená srdce, ale došlo například i na Juliet nebo Vodu od Futurum a nechyběl ani největší hit z Romanovy spolupráce s Michalem Pavlíčkem Kronikář. Překvapila mě jedna anglicky zpívaná píseň, rovněž vzniklá v Praze s Pavlíčkem, která poprvé zazněla ve známém televizním pořadu Na kloboučku a patřila k tomu nejlepšímu, co tento večer v Bounty zaznělo.
Potěšilo mě, že byl Roman v dobré fyzické i hlasové kondici a jeho kapela hrála fantasticky. Hodně jsem ocenil kvalitní zvuk, který je v klubu Bounty teď mnohem lepší než byl v době před jeho rekonstrukcí. Všechna místa na sezení byla v klubu obsazená a ten, kdo neměl rezervaci, obtížně sháněl nějakou volnou židli. Vzhledem k tomu, že u této muziky jde především o poslechovou záležitost, tak prostor na stání před jevištěm zůstal prázdný, což bylo dobré pro nás sedící, protože jsme dobře viděli na muzikanty na pódiu, i když Roman byl pochopitelně schovaný za svou sestavou klávesových nástrojů.

Jediné, co mě na koncertu Romana Dragouna s His Angels zklamalo, bylo to, že koncert začal až cca 20 minut po 20.hodině, takže jsem bohužel musel odejít už před jeho koncem, abych stihnul poslední večerní vlak z Olomouce zpátky domů, který odjížděl po 22. hodině, kdy ještě Roman s His Angels v Bounty hrál, protože uprostřed koncertu byla cca 20 minutová přestávka.
Nepochybuji o tom, že v závěrečné části koncertu zazněly největší hity Romanovy kariéry Muž, který se podobá odvrácené straně měsíce od Progresu 2 a na úplný závěr musela zaznít vůbec nejslavnější Romanova skladba Zdroj z éry Futurum.
Pro zajímavost uvádím, že Roman Dragoun zahrál svůj Zdroj jako host na koncertu populárního Traktoru, který se konal k oslavě 20.výročí kapely loni na podzim v Ostravě v tamní největší hale Ostravar aréně a Roman si tam tehdy zazpíval dokonce s Traktorem i píseň Horizont z alba Šachoffnice. Roman Dragoun je totiž kamarádem frontmana Traktoru Martina Kapka a je zajímavé, že oba dva mají narozeniny ve stejný den, akorát je od sebe dělí 20 let.

Teď už se těším na koncert Progresu 2 v Bounty Rock Café 23.3., který proběhne v rámci turné kapely k jejímu 55.výročí, o den dříve má Progres 2 velký výroční koncert v Brně v Semilassu, ale tam se z časových důvodů nedostanu. První letošní velký výroční koncert Progres 2 odehraje 20.3. v Praze v Lucerna Baru a po brněnském koncertu bude mít pak ještě velký výroční koncert 14.4. v Ostravě v Garage klubu.
Roman Dragoun je v současnosti stálým členem legendárního brněnského Progresu 2 a je zpěvákem i autorem mnoha vydařených skladeb této kapely.

V 80. letech minulého století Roman Dragoun založil v Brně zajímavou a úspěšnou kapelu Futurum, se kterou vydal dvě alba, v současnosti občas s touto kapelou koncertuje a hraje precizní vlastní revival. Protože ještě za komunistické totality emigrovali do Austrálie ze slavné kapely Stromboli jejich bubeník s klávesistkou, pozval místo nich Michal Pavlíček do svých populárních Stromboli Romana Dragouna s jeho kamarádem a spoluhráčem, bubeníkem Janem Seidlem, což znamenalo k mému zklamání rozpad vynikající a v Česku jedinečné kapely Futurum. Ovšem šlo tehdy pro Dragouna i Seidla zřejmě o nabídku, která se neodmítá a je třeba uznat, že ze spolupráce mezi Romanem Dragounem a Michalem Pavlíčkem vzešla řada dobrých písní a album kapely Stromboli s názvem Shutdown, na kterém se podílel i Roman Dragoun s Janem Seidlem, je taky hodně vydařené.

Bounty Rock Café, Olomouc, 23.2.2023

Honza Kubín, 24.2.2023