Plzeň - Traktor/Panoptiko/Forrest Jump

  • Číst 7749 krát

V Plzni stále vládne euforie z prvoligového titulu a už se chystá další svátek. Tentokrát si na své přijdou příznivci rockové muziky. Již v týdnu nešlo přehlédnout zvýšenou aktivitu na ploché dráze na Borských polích, kde vznikala paralelně dvě mamutí stage. A jedna z nich se v pátek stala startovací parketou pro nastávající turné Sedmá strana kostky kapely Traktor, která si pozvala jako hosty kapely Panoptiko a Forrest Jump.

Celý týden je v Plzni pomalu letní počasí a tak i v pátek sluníčko ukazuje svou přívětivou tvář a slibuje den bez deště. Po celý den je možné potkávat fanoušky s nápisy Traktor na všech možných textiliích. Však se jich ve finále na „dráze“ sešlo pár tisíc. Přijíždíme na místo činu okolo 16té hodiny a chvíli hledáme autem cestu, která nás zaveze do backstage, ale po chvíli hledání parkujeme a vystupujeme a rádi zapadneme do prvního stanu, který nám poskytne chládek. (Jiříku Barvo díky převeliké) Shodou okolností zde narazíme hned na kluky z Traktoru a tak je i čas prohodit pár slov, viděli jsme se naposled na Monsters minulý rok. Jako vždy u nich panuje výborná nálada, vtípky létají vzduchem. K nepřehlédnutí je i dodávka Panoptika, která stojí opodál, ovšem Dr. Konektor řeší organizační „kolotoč“, tak si na pokec najdeme čas později.

Vše je nachystáno a otevírá se brána pro návštěvníky, kteří pomalu zaplňují areál, ke cti organizátorům patří, že po celý koncert vše zvládli na jedničku. Ač tu bylo spousta lidí, netvořili se žádné velké fronty ani na pití nebo jídlo, kdo chtěl, mohl sedět, spousta lidí raději postávala po areálu v družných rozhovorech.

Před 18tou hodinou přichází v Plzni již poměrně známá první kapela Forrest Jump s leaderem Pepou Michálkem. Kapela odstartuje svůj set singlovkou Rozcestí (výborný klip) a pak už do nás valí svůj crossover v podobě další klipovky Uprostřed magnetických polí, DNA, Miluj svého hejtra… Těšil jsem se na pomalejší 160628. Set osýpá, konečně jde již o ostřílené harcovníky. Závěrečný potlesk si zasloužíi.

81180303 3361917123849889 7066421172832829440 n

Velkou neznámou pro větší část Plzně byli tajemné, v historických žaketech a za maskami se ukrývající Panoptiko, které obestírá aura nepoznání a stali se pro mne jednoznačně objevem roku 2021 a jejich album Poslední tango společně s albem gotiků Cathedral In Flames - Hang Me High And Bury Me Deep to best of z alb za rok 2021. Ale zpět ke koncertu.

280935438 409173340844606 9182948038806388587 n

Panoptiko nastupuje za zvuku úvodního intra a začíná „těžkým kalibrem“, megahitem Poslední tango a myslím, že návštěvníky koncertu chytli od prvopočátku svého setu, aspoň co jsem viděl z reakce lidí okolo mne. Lidé začínají skákat a tančit - Všudebil, věnován našemu ex premiérovi, následující a v tuto dobu víc než aktuální Rasputin o současném ruském caru Putinovi, už lidé refrén zpívali s kapelou (naprosto výborný text). Na to, že Panoptiko je rockový benjamínek (bude mu teprve rok), předvádí parádní jízdu. Ať je to samotný lord Panoptik, multiinstrumentalista baron Von Telefon, který mění hudební nástroje jak ponožky, tak Dr. Konktor, který občas vyjde do popředí se svou „jižanskou“ sólovkou. Dostává se na všechny skladby z prosincového alba Poslední tango, k mé lítosti ale chybí pomalá Dýchám. Novinkou byl cover Hapka/Horáček – S cizí ženou v cizím pokoji no a závěr patří dalšímu megahitu Bathory věnované nikoliv slavné krvelačné Alžbětě, ale všem „zlatokopkám“. Tady už zpívá zaplněný kotel spolu s kapelou. Panoptiko končí a dojem, který kapela zanechala je víc jak pozitivní, což je konečně vidět na „kotli“, který podstatně zhoustnul během jejich produkce. Ono je to velké oživení, když najednou na pódium vyleze kapela ve středověkých kostýmech a někdejších karnevalových maskách, o proti neustále se opakujícím muzikantům v džínách a v lepším případě v kůži. Panoptiko prostě nemůžete nepřehlédnout. Jak jsem už napsal při recenzi Monsters Meetingu – hodně tu rozvířilo naše stojaté rockové vody.

281086739 5108231455879745 5804773588446941700 n

První tóny z intra posledního alba Traktoru se nesou areálem, včetně úvodní recitace…hluboko v končinách mozkových závitů, kde záleží….. a dav zažíná opravdu šílet a není pochyb o tom, kdo jsou dnešní „králové noci“… A po zásluze! Výborný zvuk, (což mají ostatně i předešlé kapely), světelné kužele bičují pódium, mezi muzikanty se plazí mlha, vybuchují první sloupce ohňů, nádherná podpůrná grafika a koncert si užíváme jak my, tak muzikanti samotní. Hned sedm skladeb z nového alba zařadila kapela do svého play listu, což je vidět, jak si za posledním albem stojí. Při Defenestraci už zpívá pár tisíc hrdel a je vidět, jak moc to Martin s lidmi umí. A jízda pokračuje, Šachoffnice, Krásnej novej svět, pomalá Testament, nářez Kabaret Mordor, na videu se ukazují zemřelí muzikanti, kteří se tam „na hoře“ sházejí v nebeském kabaretu ať už Henrix, Ronnie James Dio, Lemmy a další…

280743443 722554279192380 1176340122053429135 n

Nenacházím žádnou chybu na dnešním koncertě, tuhle partu mám moc rád, ví, co chce, kam jde a hlavně stále drží přes všechnu slávu pohromadě. Traktor dnešní večer opět ukázal, že na velká pódia patří. Kdo můžete, určitě si nenechte ujít víc než prvotřídní rockovou podívanou!!