Ostrava v plamenech 2022 1. den
- Číst 7555 krát
8. ročník tradičního rock/metalového festivalu konaného v historicky zajímavém ostravském industriálním prostředí
Ostrava v plamenech patří k mým nejoblíbenějším rockfestům a potěšilo mě, že se tato akce konala už druhý rok po sobě ve dvoudenním formátu, protože patřím k zastáncům názoru, že v Česku je dost dobrých rock/metalových kapel a muzikantů, kteří se mohou představit i na mezinárodní akci, ovšem na těch jednodenních k tomu nemají dost prostoru, pokud na nich hrají přední zahraniční kapely, což byl právě případ jednodenní Ostravy v plamenech v letech před covidem.
Letošní ročník Ostravy v plamenech odstartovala v pátek 29.7. v 15 hodin čtyřčlenná heavy-hard rocková havířovská kapela BASTARD, kterou jsem naposledy viděl hrát na OvP před třemi lety a docela se mi líbila. Nyní již kapela nemá sólového zpěváka a zpěv má na starosti zpívající kytarista Pavel Škarpa. Připadalo mi, že Bastard hraje v současném složení ještě lépe než dříve. Na publiku bylo poznat, že jde o známou kapelu ze zdejšího regionu a jejich koncert měl úspěch. Příjemným zpestřením koncertu bylo vystoupení hosta kapely, výborné zpěvačky Lucie Roubíčkové, která s Bastardem zazpívala jednu píseň.
Jako druhá kapela v pořadí zahrála mně doposud úplně neznámá kapela FREE FALL, původem z Uherského Hradiště. Tato pětičlenná rock-metalová kapela se sólovým zpěvákem Zdeňkem Hradilem, dvěma kytaristy, basistou a bubeníkem mě svou hudbou nadchnula. Vůbec jsem netušil, že v Česku nějaká tak dobrá kapela hraje. Na jejím zvuku se mi moc líbilo zapojení elektrických zvuků a syntezátorů, čímž se dost odlišují od běžných kytarových bandů a zní to dobře. Jediným rušivým momentem koncertu Free Fall pro mě byla jedna téměř minutu dlouhá mezihra mezi skladbami, kdy muzikanti nehráli a z reproduktorů zněla jakási dost podivná popová instrumentální muzika, což vypadalo, jako kdyby si muzikanti potřebovali tímto způsobem na nepříliš dlouhém koncertu odpočinout. Napadlo mě, oč lepší by bylo, kdyby místo této nasamplované muziky raději zahrál aspoň krátké sólo bubeník, ale každá kapela nemůže mít samozřejmě tak dobrého bubeníka jako Dymytry. Celkově však hodnotím band Free Fall i jejich ostravský koncert velmi vysoko a jsem rád, že jsem tak kvalitní rock/metalovou kapelu poznal.
Po Free Fall zahrála populární slovenská zpěvačka LeRa se svým bandem, ve kterém mě zaujal muzikant hrající na elektrofonické violoncello, což v rock/metalových kapelách není běžné. LeRa je jistě dobrá zpěvačka a její kapela hrála solidně, ale její hudba mě osobně zrovna neoslovuje a příliš nebaví, takže jsem po dobu jejího koncertu využil zdejší bohaté nabídky občerstvení.
Zhruba o půl sedmé večer došlo na první vrchol prvního dne letošní Ostravy v plamenech. Začal hrát český objev roku 2021, hodně zajímavá a hodně dobrá česká kapela PANOPTIKO, kterou jsem viděl znovu zhruba po roce a potěšilo mě, že se už dostala do širšího povědomí fanoušků české rock/metalové muziky, o čemž svědčilo velké množství diváků na jejím koncertu a velmi vstřícná odezva publika na hudbu kapely. Panoptiko hraje poměrně originální metalovou muziku s dobrými a vtipnými texty, přičemž na koncertech navíc baví publikum svými netradičními kostýmy. Hodně obdivuji univerzálního muzikanta Barona von Telephon, který střídá v jednotlivých skladbách klávesy s mnoha jinými nástroji, mezi kterými nechybí banjo, akordeon, trubka a dokonce ani fujara, přičemž působí na pódiu hodně zábavně. Jediné, co bych kapele mohl vytknout, je absence vícehlasých vokálů na koncertech, i když frontman Lord Panoptik zpívá sólově výborně. Trochu je mi líto muzikantů, kteří hrají v horkém létě v dost teplých kostýmech, ale jejich snaha o pobavení publika je velmi sympatická. Panoptiko mělo se svým koncertem u ostravského publika velký úspěch a já tomuto bandu přeji hodně úspěchů a radosti z hudby v dalším letech, protože jsou v české rock/metalové muzice jedineční.
Jako pátá v pořadí zahrála opět po roce již dost dlouho populární moravská kapela Forrest Jump s charismatickým frontmanem Pepou Michálkem, jehož hlas, zpěv a vystupování na pódiu se mi vždycky líbí. Tato kapela nezklame na žádném rockfestu a připadá mi, že se po hudební stránce na koncertech stále zlepšuje, Její letošní koncert se mi líbil víc než loňský a početné publikum dávalo své sympatie k této kapele a její hudbě náležitě najevo.
Absolutním českým vrcholem prvního dne letošní OvP byl koncert ostravské rockové legendy CITRON, který byl věnován jednomu z nejlepších českých rockových hudebních alb Radegast, od jehož vydání uplynulo už dlouhých 35 let. Sympatické bylo, že stejně jako na letošním Masters of Rock, Láďa Křížek pozval během koncertu na pódium dva vynikající muzikanty kapely Limetall, baskytaristu Vaška Vlasáka a kytaristu Jardu Bartoně, kteří měli jako bývalí členové Citronu velký podíl na úspěchu jeho muziky v období největší slávy, kdy kapela vydala svá nejlepší hudební alba Plni energie a právě Radegast, kterému byl věnován tento koncert. Že by nevraživost mezi kapelami Citron a Limetall byla už definitivně minulostí?
Musel jsem se bohužel odebrat na zpáteční cestu domů z Ostravy posledním večerním vlakem už v průběhu koncertu Citronu a tak jsem nemohl vidět ani poslední dva koncerty prvního dne letošní OvP, kterým bylo vystoupení sympatického japonského bandu LOUDNESS a mně absolutně neznámé norské kapely CHONTARAZ. Koncert Loudness jsem již v minulosti v Ostravě viděl, takže mě mrzelo hlavně to, že jsem neviděl Chontaraz, který prý hraje můj oblíbený power metal.
Dolní Vítkovice, 29.7.-30.7.2022
Pro Rockpalace Honza Kubín, 31.7.2022