Kings of Metal MANOWAR vyprodali halu v Pardubicích

  • Číst 7125 krát

Američani MANOWAR znovu ukázali Pardubicím, kdo je králem metalu. Pompézní heavy metalová kapela se do města perníku vrátila po 11 letech. Na předchozím koncertu jsem byl taky, takže mám trošku srovnání. Letos bylo narváno, lidí přišlo opravdu hodně.

Vyprodaná Enteria Aréna Pardubice tleskala úvodnímu koncertu Crushing The Enemies Of Metal Anniversary Tour 2023. Kapela si Českou republiku nevybrala na zahájení turné náhodou. MANOWAR miluje ČR a Češi, Moravané a Slezané milují MANOWAR. Můžeš je milovat, můžeš je nenávidět, nic mezi. Já MANOWAR poslouchám už víc jak 30 let a kapela je ještě o 12 let starší (založena v roce 1980).

MANOWAR jsou už starší páni. Zakládající členové jsou už důchodci. Basák Joey DeMaio letos oslaví 69 let (* 6. března 1954) a zpěvákovi Ericu Adamsovi bude 12. července 2023 již 71 let.

Kapela na sebe nechala čekat víc než akademickou čtvrthodinku, nálada v hledišti byla dobrá, ale přeci jenom trošku nervózní, když řada lidí musela jít druhý den do práce. Zhruba ve 20.20 to začalo. Jako intro posloužila skladba March of the Heroes Into Valhalla a v rychlém sledu šly po sobě 35 let staré pecky Manowar, Kings of Metal a Fighting the World. Jenže zrovna první tři skladby kazil zvuk a s dominantní a přebujelou DeMaiovou basou. Pak se ale zvuk usadil a už bylo vše v pořádku. Následoval další letitý hit Holy War z desky Fighting the World, kterou prostě miluju.

Pak zazněly novější věci Immortal a Sons of odin, aby se dostalo na první baladu německy zpívanou Herz aus stahl. Jenže Eric v úvodu zapomněl text, a tak se začínalo znovu ale anglicky, tedy Heart of steel. A co čert nechtěl, Mr. Adams pokazil přechod i v mateřštině, takže následoval třetí již zdařilý pokus. „Aspoň vidíte, že je to živá show, žádný kecy“, zasmál se Eric Adams a my s ním. I mistr tesař se někdy utne a je sympatické, že si to i taková hvězda umí přiznat a zasmát se sama sobě. A Eric celý večer úsměvy opravdu nešetřil.

Co celou show trošku rušilo byly časté krátké přestávky. V jednu chvíle bez slova vysvětlení zmizela celá kapela v zákulisí a následovala až trapná pauza. Nevím, jestli nešlo o to, že někdo z publika koncert natáčel, přestože platil zákaz focení, natáčení zvuku i videa a ochranka to nekompromisně hlídala. Kapela se za pár minut vrátila a pokračovala, jakoby se nic nestalo. Co mě rovněž nebavilo byla četná sóla. Je jasné, že Joey umí na basu hrát jako málokdo. Basu dokáže používat jako kytaru. Jeho nástroj má rovněž neobvyklý tvar s ultra tenkým krkem a hodně silnými strunami. Ale tady ta sóla zazněla vždy v době, kdy se koncert víc rozjížděl. Basa, bicí, kytara.

Následovalo velké finále. Po hitu The Power následovali Warriors of the World United, a to už s MANOWAR zpívala celá hala. Při předposlední Hail and Kill byly Pardubice v naprosté euforii. Pak zazněl proslov Joey DeMaia, o němž je známo, že ovládá docela slušně češtinu, ale tentokrát si na náš jazyk netroufl. Hovořil anglicky a moc dobře se poslouchala slova o vztahu MANOWAR k České republice i basákova znalost, že v Chicagu žije rozsáhlá česká komunita, což můžu potvrdit, protože v Chicagu mám několik přátel. Navrhnul dokonce, že by se Chicago mělo jmenovat Czechcago. Joey to s fanoušky prostě umí. Samotný závěr patřil megahitu Black wind, Fire and Steel i s obvyklým trháním strun Joeyovy baskytary a jejich rozdání fanynkám. Tohle jsou prostě MANOWAR, králové metalu z USA.

Pro Rockpalace Honza Holý