Dvojnásobná porce Arakainu. Kapela slaví 35 let na netradičním turné

Arakain brázdí česká pódia již 35 let, a to je důvod k oslavě. Po speciálních výročních koncertech s mnoha hosty a symfonickými tělesy kapela připravila úplnou novinku. Výroční Double tour, dvojitá narozeninová porce muziky. Dva koncerty v jednom městě během dvou dnů. Turné po celé ČR odstartovalo před měsícem a má za sebou celkem osm zastávek a dalších sedm před sebou.
Přesně v polovině tour se tenhle kolotoč zastavil ve Vysokém Mýtě v tamním M klubu, což je pěkný kulturák s parádním zázemím. S manželkou jsme tento víkend pojali jako svatební cestu. I když jsme se brali před víc jak patnácti lety, tak to byl jeden z mála našich víkendů mimo domov a bez dětí. Navíc jsme se před skoro osmnácti lety dali dohromady právě na koncertu Arakainu v Jilemnici. Nejen proto máme kapelu rádi a každý rok se snažíme na ní někam vyjet.

Oba koncerty zahájila autogramiáda kapely, která ochotně podepsala, co se dalo. Snad klukům nikdo nepodstrčil smlouvu o úvěru :-) Páteční koncert začal vystoupením jediné předkapely a tou byla pražská parta Anacreon. Musím říct, že to pro mě byla velká neznámá a o to větší překvapení. Melodický metal s podílem symfonických kláves a se zpěvačkou, která to umí parádně rozjet. Výborná muzika, skvělé výkony všech muzikantů. Zasloužené ovace publika byly na místě. Zpěvačka Veronika Zelníčková má zlato v hrdle a velké charisma. Přiznala, že byla nervózní, měla úplně studené ruce, ale viditelně si vše užívala. Brzy se můžete těšit na recenzi CD „Na hraně osudu“.

P4077270

Pak už na pódium přibyly barové židličky a objevily se akustické kytary. Arakain unplugged, i když bez napětí by to stejně nešlo. Kluci pro tuto příležitost přizvali děvčata ze String Ladies, tedy dvoje housle a jedno violoncello. Toto spolčení pochopitelně nahrávalo tomu, že zazní některé věci, které Arakain předvedl i se symfonickým orchestrem. Jenže do akustické verze se smyčci kluci převedli i řadu pěkných nářezů. Po mnoha letech se tak do repertoáru vrátil „Farao“, pochopitelně došlo i na další věci z Brichtovy éry. Po delší době jsem tak živě slyšel třeba „Půl století“. Z novějších věcí zazněly třeba „Strom života“, „Nikdy nevzdávej“ nebo „Nenávidím“.

P4077336

Když to shrnu, tak páteční večer byl jeden velkej mejdan, zpívalo se a hrálo. Lidi si to užívali a kapela taky. Chyběl snad jen ten táborák :-) V M klubu se totiž ani nekouří!
Určitou perličkou tohoto turné je, že Arakain taky přispěl k posílení cestovního ruchu. Když jsme v sobotu ráno otevřeli okno penzionu na Mýtském náměstí Přemysla Otakara II. všude byly stánky trhovců. Kujebácký velikonoční jarmark přilákal doslova davy návštěvníků, pro které byly připraveny desítky a možná i stovka stánků ve dvou řadách. Mezi nakupujícími jsme potkali řadu fandů v mikinách a tričkách Arakainu. Jarmark si nenechal ujít ani manažer Petr Kubáň. Odpoledne jsme zavítali do Muzea českého karosářství a tam jsme potkali člena Arakain crew, který se stará o světelný park. Prostě Arakain byl o víkendu ve Vysokém Mýtě všude :-)

Sobotní večer odstartovala démonická show kapely Fata Morgana. Její kořeny sahají až do roku 1984, takže by jí mohlo být 33 let, ale letos slaví třicetiny proto, že krátce po vzniku kapelu posílil zpěvák Roman Ajsa Hanzlíček a basák Petr Basa Neuman, kteří Fatu táhnou i dnes. Skupina vždy vyznávala strašidelný metal, takže ani v Mejtě nechyběla rakev a oživlá mrtvola. „Doktor Mengele“ a jeho pacient nebo „Sexuální degustátor“, který přeřízl dívenku (panenku), za které stříkala krev (voda). Nutno podotknout, že je to specifická show kapely, která upozorňuje na nešvary současnosti ale i minulosti. Slovo láska je v jejich textech zakázané. Na pódium se dostavil taky Freddy Krueger coby „Noční můra“. Z nové desky „Devět bran“, na kterou jsme nedávno zveřejnili recenzi, zazněla třeba „Dračí krev“ nebo „V prach se obrátíš.

P4087447

Potom vystoupil další oslavenec. Pražský Kryptor totiž slaví taky 30 let! Jeho narození pamatuje zpěvák Michal „Paroh“ Roháček a basák Filip „Phill Bass Von Kryptor“ Robowski. Oslava byla rozdělená do dvou poločasů. V úvodním bloku zazněly letité hity. Jako první to byl „Justiční omyl“, nechyběla ani „To se nemělo stát“. „Rychlost vítězí“ Kryptor zahrál snad ještě rychleji než za mlada. To byl fakt kvapík. Společně jsme odhalili taky „Klášterní tajemství“. Po velké představovačce a děkovačce přišel druhý blok a třeba letitá „Vlčí vdova“, ale i novější „Ty jsi moje domina“. Kryptor nepotřebuje ke svému vystoupení žádné zbytečné rekvizity, prostě do lidí naservíruje ten svůj old school sadistic thrash metal a je to. Je to nekompromisní muzika, ale přesto zábavná. Rytmiku tvrdí skvělý bubeník Tomáš Kočí, který k neuvěřitelné rychlosti a přesnosti ještě dodává pěknou show. Kryptor v současné době vystupuje jen ve čtyřech. Kytaru obsluhuje velice šikovný Stanley Fuck off, ale druhou kytaru by to prostě chtělo. V každém případě se mi Kryptor líbil. Bavilo mě to.

P4087480

Sobotní vystoupení Arakainu bylo plně elektrifikováno. Bez napětí by to tedy opět nešlo. Koncert byl složený výhradně z prvních dvou alb „Thrash the trash“ a nejnovější skladba tohoto koncertu vznikla již v roce 1991, kdy vyšla „Schizofrenie“. Jedinými odbočkami byly singly, které doprovázely první desku, ale na LP nevyšly. Zazněl tak „Ku-klux-klan“ nebo „Orion“. Po dlouhých letech se do repertoáru Arakainu vrátil i „Gladiátor“ a toho s kapelou zpíval doslova celý sál. Super. Jinak to bylo vystoupení plné thrash metalu. Hned na úvod zazněla hymna „Thrash the trash“ a z této desky zazněly úplně všechny skladby s výjimkou instrumentální „Noci“. Tu snad kapela nikdy živě nehrála, nebo si to nepamatuju. „Schizofrenii“ zastupoval titulní song, „Teror“. „Antikrista“ si „zabékali“ taky snad úplně všichni přítomní. Ke slovu přišla i „Gilotina“ jejíž nemilosrdné stětí mrazí v kostech. Obnovy v plalistu se dočkal taky „Kamennej anděl“. Bylo to báječný, uvolňující a zábavné zároveň.
Sobotní večer byl maximálně rychlej, tvrdej a opravdu šlo o old school muziku, kterou mám rád. Po oba dva dny ze všech kapel tryskala energie, nádherně jsme si to pod pódiem užili. Doufám, že z tohoto turné vznikne nějaký záznam. Byla by škoda, kdyby na pětatřicetiny zbyly jenom vzpomínky. Jen jsem si všiml, že to byly večírky pro nás starší a pokročilé. Mladších ročníků bylo v sále poněkud méně. Snad se dočkáme 40. narozenin Arakainu. Už se na těšíme!

P4087486
Jan Holý