Kabát pokřtil CD Limetal v Lucerně

  • Číst 10439 krát

Krátce před pátou se dostávám do Lucerna Music baru, kde právě probíhá zvuková zkouška kapely Limetal. Na pódiu hrají pánové na akustické kytary a na židlích sedí dvě lepé děvy se smyčci. Stejně zajímavá podívaná je na jeviště o chvíli později, zvuk dud Jana Lstibůrka se mísí se zvuky kytar. Dneska tady bude cirkus. Krátce po šesté nastupují dámy z kapely Kapriola na svojí zvukovou zkoušku. Nedávno jsme s nimi dělali rozhovor pro Rockpalace a jejich odpovědi vzbudily můj zájem o jejich živé vystoupení.
Po 19té hodině se Lucerna bar začíná hodně rychle plnit a potkávám spoustu známých tváří - Ondra Marek a část Roxoru, myslím, že jsem zahlédl Zdenka Hejduka, Štefana Doláka z Atomic, kluky z Kreyson memorial, Bohouše Němce... Byl ještě čas a zdánlivý klid prohodit s kamarády pár slov.

Ve 20 hodin na podium nastoupily slečny z Kaprioly. Jejich zvukovka mě navnadila a tak jsem se na jejich set vyloženě těšil. Odstartovaly svůj večer Až jednou – úvodní skladbou z alba Na konci přijde začátek. Koncert měl říz i spád. Balancuju, Cesty, Poslední nepřítel, Nezapomínám, Ghosts Attack neuvěřitelné instrumentální orgie - improvizace housle + bicí a následně solo housle. To, co předváděla dona Michelle, klobouk dolů. Výborně zpracovaná kytara a potom i mistrovsky zvládnuté housle!!! Instrumentálky nemusím a ty delší jak minutu už vůbec ne, ale tady jsem si to opravdu užíval. Následovala klipová Ona je démon, pro mne asi vrchol vystoupení. Dalším songem se dívky blíží k závěru - Když se blíží pád a závěrečná Všechny moje tváře. Mar Qui sólový zpěv - čekal jsem klasický uhlazený ženský hlásek a ona se ukázala za mikrofonem krásná dračice s hlasem jako břitva. Stejně mě překvapily obě tygřice Tess the Bass na basu a dona Michelle na kytaru. Ta nám pak předvedla luxusní kousky v instrumentální vložce s houslemi. Za bubenici Mercy zaskakoval mladičký Vojta Sedlák, 14ti letý bubeník s bohatou hřívou okolo hlavy, kterou jsme mu záviděli snad všichni dříve narození, kterým vlasy nějak ustupují do neznáma. Ač mladý, přesto bicí soupravu zpracovával na jedničku. Každopádně celé vystoupení jsem si neuvěřitelně užil a doufám, že Kapriolu brzo potkám na nějakém festu!! Dostávají ode mne velkou jedničku! (Recenzi na album chystá kolega Honza Holý, tak se těšte!!) Ač byla Kapriola vynikající, dneska se tu lidé sešli na jinou kapelu...

kapriola
dračice z Kaprioly

Tmou se line intro, vítr, zvuky plachet, povely a rozkazy, moře... pomalu jako bych slyšel úvodní intro z oblíbené desky Under Jolly Roger od Running Wild z 86. Lukáš Pavlík zasedá za bicí a cirkus jménem Limetal „otevírá šapitó“. Račtě dál!!! Explodují první gejzíry pyrotechniky, dým a světelné barevné kužele bičují podium... Kapela nastupuje s úvodním songem nového alba Amerika, který je doplněn velkoplošnou projekcí... nad hlavami nám letí refrén... blízko je Amerika, čeká nás jen sláva, která se hvězd dotýká... Limetal sází nejen na excelentně zahranou muziku, ale i na silné vokály, které umocňují dnešní večer a zůstávají vám v hlavě ještě na cestě domů. Hned v úvodu do nás nasypou tři pecky z nového alba – po Americe přijde Posel špatných zpráv (ten vyšel i na singlu) a Chiméra času. Na svojí před „Limetalí“ éru si vzpomenou songy Pravdu ukáže čas, Tak nechoď dál. Ať si kdo chce, co chce, říká, přetextované znějí staré pecky o 100% lépe!!! Videoprojekce nám nabízí fotografie Jindry Kvinty a Standy Hranického. Psát cokoliv o výkonech kapely je nošením dříví do lesa. Pánové za sebou mají rytmiku, která jim léta chyběla a která by silně nekulhala za výkonem kytaristů. A na její úrovni byla stejně tak prakticky bezchybná a strojově přesná kytarová úderka Bartoň – Šperl. Pastva pro oči, když se oba postaví k sobě!! Výborný hlasový výkon Fanyho a Vaška Vlasáka, který dával dost prostoru kytarovému duu. Z kapely stříká až neuvěřitelná energie, radost a výborná nálada, kterou přenášejí na svoje posluchače. A rozhlížím se okolo, lidé se baví. Takhle zní první liga!!! Přes S větrem v zádech, Rock n Roll démon (opět Standa Hranický), Kurtizány a Bigbít jsme se dostali až k samotné události, kterou byl dnešní křest.

kytariste

kytarová úderka Jarda s Jurou

Kdo pochyboval a nevěřil, musel být zklamán. Kapela Kabát v plném počtu nejen dorazila, ale nastoupila jako kmotr CD na podium a slova Pepy Vojtka o našem “šoubyznyse“ by se dala do kamene vytesat!! Úspěch se u nás neodpouští. Kabát je v pozici, kdy se opravdu nemusí ohlížet na dopad svých slov v hudební branži. Jejich pozice je tak neotřesitelná, že si nemusí brát žádné servítky a Pepa a celá kapela Kabát nazývala věci správnými jmény.
Krásná polemika proběhla mezi Vaškem a Pepou, kdy Vašek konstatoval, že se z mistrů stali učedníci a z učedníků mistři. Velký dík v závěru patřil nejen kapele, že přijela, ač běžně desky nekřtí a za velkou podporu, ale také Radkovi Havlíčkovi.
Pokřtilo se, popřálo a mejdan pokračoval dál přes Sex And Roll, z které bude hit, až po smutnou Karolínu se smyčci. Kdo nebyl, může jen a jen litovat.
Shop Limetalu byl v obležení pomalu po celou dobu koncertu, mimo různých drobných propriet od náramků a přívěsků byly k sehnání i nové CD Limetal, trička, mikiny a limitovaná série LP!!!!!! Takže, sběratelé „elpíček“, určitě se včas podívejte do eshopu na webu Limetal.

a slavilo se