Ďábelský bál s Panoptiko

  • Číst 6964 krát

Blížící se prodloužený víkend má pro mne povícero kulturních akcí, ve čtvrtek je to Panoptiko a Porta Inferi, pátek to je to XIII. století a sobota je „zasvěcená“ plzeňskému DJKT a divadlu Hledáme ježka v kleci na motiv Foglarova románu Záhada hlavolamu, ale nepředbíhejme, je čt…

Klub Futurum nedaleko Anděla je pro mne kultovním klubem, tam jsem poprvé viděl na „živo“ XIII. století. Klub si jako svou pátou zastávku vybralo Panoptiko v rámci tour Bohové a stejně jako na předešlých štacích i tady visí na dveřích – VYPRODÁNO. Do podzemních prostor klubu se dostáváme zhruba hodinu před oficiálním otevřením klubu. První, na koho na parketě narazíme je Lord Panoptik s kávou v ruce, následně si podáváme ruce s Dr. Konektorem a rozhlížím se po jevišti, co nás dnes čeká.

V backstage se ještě seznamujeme s hosty Panoptiko – kapelou Porta Inferi, ale to už se sál plní lidmi. Ve finále se jich pár stovek sešlo, což bylo vidět i na „podpisovce“ Panoptiko, která nebrala konce. Díky Dr. Konektore za tvoje slova, že mi vinyly podepíšete z protekce ještě v backstage.

Tma, první světla a na pódium „vlítla“ Porta Inferi. Dlouhé vlasy, třepání hlavou a metal s kombinací power metalu, elektroniky až melodickým death metalem se valí z beden. Pomyslnou třešničkou na dortu byl výborný zpěvák (Radim Korbel), který po celý koncert exceloval a podával (ale to ostatně celá kapela) skvělý výkon. Porta Inferi otevřela svou „bránu do pekla“ z třetí řadovky Alive a to songem Dead Or Alive a navázala ze stejného alba skladbou One Life´s Enough. Následně se soustředila především na nové album The Gateway a to klipovkou Vrať se nám. Sílu a excelenci nového materiálu potvrdil sestavený playlist obsahující hned šest skladeb z deseti! Jen pokud se nepletu Warbringer ač vyšel na novém albu, je z roku 2020, což mu ale neubralo na energii a síle.
Celý set byl skvěle zahraný, a přestože hudba byla tvrdá, reakce publika byla nadmíru pozitivní. Lukáš za bicími poháněl kapelu jako rozjetá lokomotiva, a hudba byla plná energie a vášně, skloubené s tvrdostí a melodickými prvky.

Úprava pódia, kterému vévodily dva antické sloupy se svícny a z každé strany křeslo potažená červeným sametem…pak už jsme jen čekali. Klub zhasíná, dohrávají Rammstein, přichází baron Von Telefon a údery přivolává kapelu, obří led obrazovka zahalená rudou oponou se rozevírá a pod logem kapely rotují měsíční znaky…muzikanti přicházejí ve svých kostýmech a maskách, světla tančí na stage a cirkus začíná.
V úvodu překvapivě Pyramida, Všudebil, pak se „sáhne“ do nového alba Mozartovy kule, In Vino…a jede se dál Rasputinem… Sál tančí, skáče, zpívá i řve.... a výborně se baví opravdu všichni bez rozdílů věku. Každý song je odměněn aplausem, všechny ruce jsou nahoře… V první řadě si nejde nevšimnout dvou krásek v maskách, které nechybějí na žádných hořických Legendách… ono těch krásných dívek v prvních řadách je povícero (výhoda sledovat koncert ze zákulisí).
Převeliký úspěch má Prokletý marsh, cover Du Hast… od Rammstein, kdy se baron Von Telefon (společně s Lordem Panoptiko a je opět králem večera) chopí mikrofonu a celá kapela si vymění nástroje… následuje už hodně známá rádiovka Rockrádia – Dejte mi provaz, kterou jako prakticky každou skladbu zpívá celý sál. Konec… ne!!

Kapela přichází, žakety vyměnila za bílé košile a oblek značky Bandi a opět roztáčí a rozezpívá celé Futurum Ďábelským bálem, Posledním tangem a Bathory. Vynikající koncert, narvané Futurum k prasknutí, kdy se potily všechny stěny, a nadšené publikum bylo největší odměnou kapele, která za pouhopouhé dva roky se nebála vyrazit bez sponzorů na vlastní, samostatné turné a za sebou nechává vyprodané kluby…A jak jsem se dozvěděl, vyprodaný byl i následují den Zlín. Nezapomeňte, pro Plzeň a okolí (i když jak jsem zjistil, v Praze byli lidé z celé republiky a někteří už po několikáté) Panoptiko vystoupí v Mrákově 24/11!! Nenechte si toto show ujít!!