Arakain oslavil čtyřicítku ve vyprodané aréně O2 Universum

  • Číst 6945 krát

ARAKAIN byl založen v roce 1982. Čtyřicátiny oslavil s fanoušky na výročním koncertu v O2 Universum v sobotu 28. ledna 2023. A byla to parádní porce metalu. Bezmála tříhodinová show neměla slabá místa. Vyprodaná aréna byla svědkem úžasného vystoupení.

IMG 20230128 205143

ARAKAIN posloucháme s manželkou nějakých 33 let, živě jsme ho viděli za tu dobu zhruba čtyřicetkrát. Nepatříme mezi blázny a nadšence, kteří objíždí většinu vystoupení svých oblíbenců. Na výročním koncertu jsme ale opět nemohli chybět.

Předkapely Jacker´s a #Černá byly příjemným překvapením. Publikum správně navnadily.

ARAKAIN to rozjel ve velkém stylu. Po intru následovala stařičká skladba „Jsem trochu jako“ následovaná vypalovačkami z thrashmetalového období, kterou znáte z desek Thrash the trash a Schizofrenie. Zazněly třeba „Thrash the trash“, „Amadeus“ a „Pán bouře“ z „jedničky“ nebo „Gilotina“ a „Strážci času“ ze „dvojky“. Milovníci starých časů byli u vytržení. Takovou jízdu jsme fakt nečekali. To byl nástup jako hrom.

IMG 20230128 204155

Později došlo i na další alba ze Salta Mortale zazněla balada „Zase spíš v noci sama“. Nechyběly ani pecky dvacet let staré, které po odchodu Aleše Brichty z kapely nazpíval Petr Kolář. Aleš pozvání na výroční koncert nepřijal stejně jako Zdeněk Kub. Pozvání naopak přijalo šest muzikantů, kteří v ARAKAINU působili převážně v jeho dřevních dobách. Další dva ještě hráli na jiných štacích. Počítal jsem to a ARAKAIN v minulosti hrálo dalších sedm muzikantů. Někteří třeba jen velmi krátce.

IMG 20230128 205131

Petr Kolář v O2 Universum s ARAKAINEM vystoupil a viditelně si to užíval. Nechtěl věřit, že s ním lidi zpívají hity „Prázdnej kout“, „Černý koně“ nebo duet s Honzou Toužimským „Strom života“. Petrovi metal rozhodně sluší a evidentně ho má rád.

 IMG 20230128 210016

Na výročním koncertu samozřejmě nemohla chybět tygřice Lucie Bílá, která prostě k ARAKAINU patří. Ta s kapelou vystupuje už 35 let a vůbec se za to nestydí. Podle svých slov, má díky působení v kapel hlasivky ze železa. Lucie zazpívala parohatou píseň „Cornoutto“. Pochopitelně nemohla chybět „Satanica“ a došlo i na „Tygřici“, tedy cover AC/DC.

IMG 20230128 214345

Akustický blok, který jsme zažili na podzimním turné, byl i v Universu. Jen ty lampy z obýváku chyběly. Velmi působivě duněly arénou akustické podoby skladeb „Farao“ nebo „Nenávidím“. V „elektrickém“ hávu nechyběly podstatně novější pecky jako „Vir“, „Paganini“ nebo hopsavá „Ďábelská hra“. Taky jsme si pěkně zazpívali „Dnes ještě ne“ ze zatím poslední studiové desky kapely Jekyll & Hyde.

Velké finále patřilo přídavkům. Lucie Bílá s Honzou Toužimským zazpívala mrazivou „Zimní královnu“ a závěrečnou, naprosto euforickou „Apage Satanas“. Červené konfety jsme ze sebe vyklepávali ještě v neděli ráno.

Mám radost, že letos uvidíme ARAKAIN minimálně ještě dvakrát na The Legends rockfestu v Hořicích (pátek 21. 7.) a pak na Výravě (sobota 2. 9.). Jo a z oslavy v O2 Universum vyjde záznam. A to se opravdu těšte!

IMG 20230128 202031

Pro Rockpalace Honza Holý