Hraví a vůbec ne draví LED SEZELIM

  • Číst 3322 krát

Letitá kapela s trošku rouhačským názvem LED SEZELIM z Děčína působí na české hudební scéně už 24 let. Věnuje se experimentálnímu hardrocku s přesahem k dalším hudebním stylům. To rouhání vysvětlím historkou z dob mého studia. Před víc jak dvaceti lety spolužák někde viděl název LED SEZELIM, protože byl sám kytarista, a navíc fanda LED ZEPPELIN, nemohl pochopit, jak si z tak skvělé kapely může někdo dělat srandu. Pak snad někde kapelu slyšel a prohlásil, že Zelí hraje skvěle, ale prostě ze Zepelínů si nikdo srandu dělat nebude.

LED SEZELIM vydal celkem 12 nahrávek. Tato recenze se bude věnovat posledním dvěma. V létě 2015 vyšel disk „Pak Viktoria“ a vloni v prosinci vyšla deska „V českém moři“. Názvy to jsou vpravdě netradiční a podobně je na tom i muzika a texty. Některá lyrika je totiž dílem předních českých básníků. Kapela zhudebnila několik textů Václava Hraběte i Josefa Kainara. Tento přístup je nadčasový a mně se líbí, jejich práce s českým jazykem.

Muzika LED SEZELIM je hravá ale ne však dravá. Není to žádný nářez, spíš hudebně veselá záležitost, taková pohodička, která hravě vpluje do uší.

Hrabětova báseň „Jednou“ si o zhudebnění doslova říkala, ale nebyla to jednoduchá záležitost. LS se této záležitosti zhostili se ctí. Jejich hravost je až omračující. V podobném duchu se nesou i „Oči ve tmě“, které malinko v refrénu přitvrdí. Stále je to ale pohodová muzika. Místy snad lehce koketuje s jazzem. Hlavně barva kytarových partů se blíží k tomuto tradičnímu stylu. A text „Tchýně“ je trošku sci-fi. I když já už si dlouho nemůžu stěžovat :-)

Park Viktoria nahrála kapela ve složení:
Tomáš „Nargy“ Veselý – kytara, kaossilator
Richard Musil – zpěv
Milan Douda – baskytara, zpěv
Adam Musil – baskytara, sbory
Pepinno Pech - bicí, sbory

Album „V Českém moři“ nahrávala „kapela“ pouze ve dvojčlenném složení. Proto ty úvozovky u slova kapela. Desku nahráli otec a syn Richard a Adam Musilovi v období mezi koncerty „kompletní kapely“ od července 2015 do prosince 2016. A možná právě těch 18 měsíců desce přispělo ještě k větší barevnosti a hravosti.

Musilovic famílie se opět nebála zpracovat klasickou poezii. V tom našem českém rybníčku vyniká „Havran“ z pera Edgara Alana Poe. Ale ani vlastní texty z řad dodavatelů kapely nejsou k zahození. Obecně platí, že texty v podání LED SEZELIM splňují až na výjimky velmi přísná pravidla. České moře je ještě jemnější muzika, místy až étericky křehká. Park Viktoria je daleko víc posazený do bigbítu.

Tak si vyberte. LED SEZELIM je pro mě takovým zjevením v dobrém slova smyslu. Jejich hravost mě opravdu odzbrojuje.

Jan Holý